आज :

मनऋषि धितालको डायरीः धनगढी कारागार कब्जाको त्यो रात

  • मनऋषि धिताल

२७ माघ २०६१, बुधबार
राती ११ः००

बुधबार: आम बन्दीको मुक्तिबार

डिभिजन सहकमान्डर विविधको सञ्चार सेटमा केही खबर लिन्क भयो र बाहिर जानुभयो । एरियल तन्काउँदै केही कुरा गर्नुभयो र फर्किनुभयो । ओछ्यानमा पल्टनुभयो । फेरि जुरुक्क उठ्नुभयो र फेरि सञ्चार सेट बोकेर बाहिर कुद्ने तयारी गर्नुभयो । “अब त सुरु भयो होला, जानुपगर्यो”, उहाँले भन्नुभयो । उहाँको निंद्रा कुल्चिँदै जाँगरपूर्वक उठेर बाहिर जाने तरखरसँगै म पनि तयार भएँ । उहाँलाई पछ्याएँ ।

राती ११ः१५

सञ्चार सेटको घन्टी बज्यो । क. विविधले सोध्नुभयो, “के छ खबर ?” उत्तर आयो, “साथीहरू नजिक नजिक पुगिसक्नुभयो । एउटा टिम निशाना नजिक पुगिसक्यो । बाँकी टिम आ–आफ्ना आर्कमा पुग्दै छन् । अब सुरु हुन थोरै समय मात्र बाँकी छ ।” “ल त म आक्रमणको प्रतीक्षामा छु । त्यता सुरु हुँदाबित्तिकै यता खबर गर हैं त ?” क. विविधले सञ्चार युनिटलाई आदेश दिनुभयो ।

राती १२ः२०

सञ्चार सेटको घन्टी फेरि बज्यो । कतैबाट एक आवाजले भन्यो, “दाइ ताली पिट्नोस्, सुरु भयो । साथीहरूले हमला सुरु गरे ।” सञ्चार सेटको खबर कानमा ठोक्किँदाबित्तिकै मैले ताली पिट्न सुरु गरेँ । एक पटक डिभिजन भीसी क. विविधसँग विजयको अपेक्षासहित हात मिलाएँ । उताबाट खबर आयो, “चर्को गोली हानाहान सुरु भएको छ । साथीहरू भित्र पस्दै छन् । यताको एउटा चोक खाली रहेछ । पारिपट्टि गोली हानाहान भइरहेको छ ।” क. विविधले भन्नुभयो, “ल त नयाँ खबर थपिएमा तुरुन्त यता हान्नु हामी प्रतीक्षामा छौँ ।” यसबिच क. विविधले भन्नुभयो, “यो कारबाही आधा घन्टाभन्दा लम्बिनुहुन्न । मलाई विश्वास छ, यो आधा घन्टामै सफल हुनेछ । हाम्रो डिभिजनको छानिएको फोर्स र तेस्रो बटालियनका छानिएको फोर्सले त्यहाँ हमला गर्दै छ । जित र जीवन दुवै कमान्डर त्यतै छन् ।”

राती ११ः४०

डिभिजन कमान्डर क. विविधले फेरि सञ्चार युनिटको आधारको शिविरमा सम्पर्क जोड्नुभयो । सञ्चारको आधार शिविरमा निकै होहल्ला सेटबाटै सुन्न सकिन्थ्यो । एउटा मोटो आवाजले भन्यो, “त्यो बख्तरबन्द बाहिर निस्केको छ । कता लाग्यो पिछा गर र हमला गर ।” अर्को आवाजले भन्यो “क्याम्पस रोडतिर लाग्दै छ । ल त त्यताबाट ठोक्नुहोला ।” क. विविधले यताबाट निर्देशन दिनुभयो, “त्यो बख्तरबन्द होइन, ट्याङ्कर हो । त्यसलाई नजिक आउन दिनुहोस् र ठोक्दिनुहोस् । च्याप्पै समात्नुहोस् ।” सञ्चार युनिटको जनमुक्ति सेनाले खबर रिले गरे, “दाइको खबर छ कि त्यो ट्याङ्कर सिज गरिदिनुहोस्् ।” युद्धमोर्चाका जनमुक्ति सेनाले जवाफ दिए, “हुन्छ, हामी अहिले नै त्यसलाई सिज गर्नेछौँ ।

हत्याराहरूलाई सुताइदिनेछौँ ।” उता मुख्य तथा भीषण मोर्चाबाट खबर आयो, “अब हामीभित्र गइसकेका छौँ । लगभग फाइनल हुन लागिसकेको छ ।” क. विविधले भन्नुभयो, “ल अब म दस मिनेटपछि गर्नेछु ।”

राती ११ः५०

डिभिजन भीसी क. विविधले फेरि सञ्चार सम्पर्क जोड्नुभयो । सञ्चार टिमका हरेक सदस्यहरू सूचना आदान–प्रदानमा व्यस्त थिए । अन्य आधार सेटहरूमा इन्टरकमका आवाज सुनिँदै थिए । मध्यरात हुन दस मिनेट बाँकी रहँदा पश्चिम क्षितिज उज्यालो हुँदै गयो । मानौँ त्यहाँबाट घाम उदाउँदै छ ।

सञ्चार सेटमा आवाज सुनियो, “दाइ, मुख्य निशाना क्लियर भयो । त्यहाँबाट साथीहरू फर्किंदै हुनुहुन्छ । अर्को ठाउँमा भिडन्त भइरहेको छ । ट्याङ्कर त त्यहाँबाट भाग्यो र वडा प्रहरी कार्यालय नजिक अडिएको छ । उसैको सेटले ट्याङ्करका सेना मरेको भन्दै छ । यता जिप्रकाबाट कुनै प्रतिरोध गरेको छैन । बैङ्क पनि चुपचाप छ । खाली पो छ कि जस्तो छ ।” क. विविधले सबै सपोर्ट ग्रुपलाई होसियारीपूर्वक सतर्क रहन र अगाडि बढ्न आदेश दिनुभयो । “ऊ हुन सक्छ तर गोली नचलाएको हुन सक्छ । बुझेर मात्र कदम अगाडि बढाउने । त्यो ट्याङ्करलाई ठोकेर फेरि सुनमा सुगन्ध थप्नुहोस् त ! त्यसलाई उडाइदिनुहोस् । बज्रहरू त्यहाँबाट छिटो अगाडि बढ्नुहोस् ।”

फेरि आधार सेटमा खबर सुनियो, “त्यो ट्याङ्कर त वडा प्रहरी कार्यालयबाट पनि भाग्यो । ब्यारेकतिर गए जस्तो छ । यता क्याम्पस रोडमा दुश्मन निस्केको जस्तो छ ।” क. विविधले फेरि भन्नुभयो, “अगाडि बढ्नुहोस् र तिनीहरूलाई सुताइदिनुहोस् ।” उतापट्टि क्लियर भएको भए एक सेक्सनलाई बन्दीहरूसँग बाहिर पठाउनुहोस् र उतातिरबाट जोडेर अगाडि बढ्नुहोस् । मैले प्रमुख निशाना क्लियर भयो भन्ने सन्देश सुनेपछि फेरि क. विविधसँग एक पटक विजयका हात मिलाए । खुसीले ताली पिटे । क. विविध पनि निकै खुसी हुनुभयो ।

मध्यराती १२ः२०

हामी बीस मिनेटको समय यतै ओहोर–दोहोर गर्याें । यो फौजी मोर्चाको सफलताले पार्ने प्रभावबारे चर्चा गयौँ । क. विविधले यो मोर्चा विजय भएपछि यो मोर्चाको वास्तविक युद्धक्षेत्रबारे जानकारी दिनुभयो, “धनगढी कारागार कब्जा भयो । प्रमुख निशाना र लक्ष्य त्यही थियो । हाम्रा आस्थाका बन्दीहरू क. तिलक शर्मालगायत सबै रिहा भए । मुख्य उपलब्धि यही हो, हामीले जनताका नेतालाई शाही निरङ्कुश सत्ताको जेल तोडेर मुक्त गराएका छौँ ।” मैले एक हप्तायताको कुनै दिन क. विविधले भनेको स्मरण गरेँ । उहाँले भन्नुभएको थियो, “उताबाट कारागार ल्याएर पेल्दै आउने अनि यताबाट पनि पेल्दै लिनु पर्ला ।” हेरौँ अबका अरू मोर्चाहरू कसरी खुल्नेछन् ।

क. विविधसँग यो मोर्चाका एक कमान्डर क. जितको सम्पर्क स्थापित भयो । क. जितले रिपोर्ट गर्नुभयो, “कारागार कब्जा भयो । हाम्रा मुक्तबन्दी क. तिलक शर्मालगायत सबै आराम छन् । बाहिरतिर फाट्टफुट्ट गोली हानाहान जारी छ । बन्दीहरू त धेरै रहेछन् एकसय पैंसठ्ठी जना ।” क. विविधले प्रत्युत्तरमा भन्नुभयो, “धन्यवाद, बधाई छ तपाईंलाई र हाम्रा सम्पूर्ण योद्धा साथीहरूलाई । अब रिहा बन्दीमध्ये जनमुक्ति सेनामा भर्ती हुनेलाई भर्ती गर्नुहोला र बाँकीलाई उनीहरूको इच्छाअनुसार घर अथवा अन्यत्र जान दिनुहोला ।” क. जितले लडाइँ सकिएको र आफूहरू युद्धक्षेत्रभन्दा बाहिर सुरक्षित इलाकामा आइसकेको जानकारी पनि गराउनुभयो ।

साथै, उहाँले भन्नुभयो, “हाम्रा एक जना कम्पनी सहकमान्डर कमरेडको यो लडाइँमा उच्च सहादत भयो । एक जना कमरेड अलि सिरियस हुनुहुन्छ र दुई जना अन्य साथीहरू सामान्य घाइते हुनुहुन्छ । दुश्मनहरू बीस जना त्यही ढलेका छन् । अन्य भिडन्तमा पाँच सात जना ढले जस्तो छ ।” क. जितको रिपोर्टपछि क. विविधले निर्देशन दिनुभयो, “तपाईंहरू आरामपूर्वक, होसियारी साथ सेफ सेल्टरमा फर्किनुहोस् । भोलि दिनभर आराम गर्नुहोला । अरू टिमलाई राजमार्ग नियन्त्रणमा लगाउनुहोस् । भोलि बिहान बाहिर निस्क्यो भने त्यसैगरी सुताउनुपर्छ ।”

सञ्चार सम्पर्क स्थगित गरियो । क. विविध यो फौजी मोर्चाको सफलताको विश्लेषण गर्न र आगामी योजना निर्माण गर्न शरीरलाई आराम दिनका लागि बिहान १ बजे सुत्नुभयो । मैले भने मेरो पहिलो समाचार स्रोता क. विकल्पलाई ब्युँझाएर समाचार विवरण सुनाएँ । यी शब्दहरू नउतारेसम्म निंद्रालाई पराजित गरेँ । डिभिजन सहकमान्डर क. विविधले प्रत्यक्ष निर्देशन दिनुभएको आम बन्दीको मुक्तिबारेको समाचार रिपोर्टिङ गरेँ ।

(२९ औ जनयुद्ध दिवसको अवसरमा आज दिउँसो १२ बजे प्रज्ञा प्रतिष्ठानको सिद्धीचरण हलमा प्रधानमन्त्री तथा जनयुद्धका सर्वोच्च कमान्डर पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’द्वारा विमोचन हुने मनऋषि धितालका जनयुद्धका डायरीहरुमध्येको राजमार्गयात्राको एक अंश)

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal