आज :

रुस, चीन र उत्तर कोरियासँग अमेरिका डरायो, रातारात अन्तरिक्षमा गर्याे यस्ताे तयारी

  • अनलाइन डबली

काठमाडौं । अमेरिकाले रातारात दुईवटा स्याटेलाइट अन्तरिक्षमा पठाएको छ । रुस, उत्तर कोरिया र चीनले पछिल्लो पटक विकास गरेको हाइपरसोनिक मिसाइलमाथि निगरानी राख्न सक्ने उपग्रह पठाएको छ । उसले रुस, चीन र जनवादी गणतन्त्र कोरियाबाट आफ्नो आकाशलाई सुरक्षित बनाउन दुईवटा स्याटेलाइट अन्तरिक्षमा पक्षेपण गरेको हो ।

अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुका अनुसार अब अमेरिकाको आकाश झन मजबुत भएको छ । अब रुसले विकास गरेको हाइरसोनिक पनि अमेरिकाको आकाशमा घुस्न नसक्ने दाबी गरिएको छ । दुवै स्याटेलाइटले मिसाइल ट्र्याकिङको काम गर्ने बताइएको छ ।

समाचारमा जनाएअनुसार यी स्यालेटाइटले चीन, रुस, उत्तर कोरिया वा कुनैपनि देशले हाइपरसोनिक मिसाइल प्रक्षेपण गर्दा यी स्याटेलाइटहरूले पेन्टागनलाई तुरुन्तै जानकारी दिनेछन्। त्यसपछि तुरुन्तै एन्टी सिस्टम सक्रिय हुने बताइएको छ । यी दुवै उपग्रह फ्लोरिडाको केप क्यानाभेरल स्पेस फोर्स स्टेशनबाट एटलस-५ ९ एटलस-भी० रकेटमार्फत प्रक्षेपण गरिएको थियो।

अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुका अनुसार अमेरिकी अन्तरिक्ष बलले यस मिसनलाई युएसएसएफ–१२ नाम दिएको छ। रकेटको पहिलो र दोस्रो चरण लिफ्ट अफको साढे चार मिनेटपछि अलग गरिएको थियो। यसपछि सेन्टौर इन्जिन थप दुई पटक जल्यो। त्यसपछि दुवै उपग्रहलाई पृथ्वीबाट ३५ हजार ९०० किलोमिटर जियोसिंक्रोनस अर्बिटमा राखिएको छ ।

दुई उपग्रह मध्ये एउटाको नाम वाइड फिल्ड अफ भ्यु (डब्लिएफओभी) उपग्रह हो। यो युएस स्पेस फोर्स स्पेस सिस्टम कमाण्ड ९एसएससी०, नयाँ पुस्ताको मिसाइल निगरानी प्रविधिको परीक्षण प्लेटफर्म हो। दोस्रो उपग्रहले अमेरिकी रक्षा विभागबाट धेरै टेक्नोलोजी प्रदर्शनकर्ता पेलोडहरू बोक्छ। यसलाई युएसएसएफ(१२ रिङ नाम दिइएको छ। दुवै स्याटेलाइटमा राखिएको पेलोडको जानकारी सार्वजनिक गरिएको छैन ।

युएसएसएफ(१२ रिंग नर्थरोप ग्रुम्यान कम्पनी द्वारा निर्मित छ। यसको आफ्नै प्रोपल्सन प्रणालीको साथ छवटा अत्याधुनिक पेलोडहरू छन्। अर्थात्, यदि तिनीहरूमा कुनै खतरा छ भने, तिनीहरूले आफ्नै कक्षा परिवर्तन गर्नेछन्। डब्लिएफओभी मा छ फिट अग्लो इमेजिङ सेन्सर जडान गरिएको छ। जसलाई एल थ्री ह्यारिस टेक्नोलोजीले बनाएको हो।

यो त्यही कम्पनी हो जसले नासाको हबल र जेम्स वेब स्पेस टेलिस्कोपहरूलाई लेन्स र अप्टिकल उपकरणहरू आपूर्ति गर्यो। अर्थात्, यसमा यस्तो प्रविधि छ जसले संसारलाई स्पष्ट रूपमा देख्न सक्छ। फोटो खिच्न सक्छ। भिडियो बनाउन सक्छ।

रुसले केही दिनअघि एउटा एनिमेटेड भिडियो सार्वजनिक गरेको थियो, जसमा उसले अमेरिकामाथि आक्रमण गरिरहेको हाइपरसोनिक किन्जल मिसाइलको दृश्य देखाएको थियो। किञ्जलको गति आवाजको गतिभन्दा पाँच गुणा बढी रहेको विश्वास गरिन्छ ।

यसले विश्वको जुनसुकै कुनामा आक्रमण गर्न सक्छ। सारा पृथ्वी यसको दायरामा आउँछ। अन्तरिक्षमा तैनाथ गरिएको वर्तमान प्रविधिले ब्यालेस्टिक मिसाइलहरू मात्रै ट्र्याक गर्न सक्छ। तर हाइपरसोनिक मिसाइल गर्न सक्दैन।

अमेरिकी रक्षा विभागले हाइपरसोनिक मिसाइलहरू ट्र्याक गर्न ओभरहेड पर्सिस्टेन्ट इन्फ्रारेड प्रोग्राम (ओपीआईआर) सिर्जना गर्यो। यसले हालको र अर्को पुस्ताको हाइपरसोनिक मिसाइलहरू ट्र्याक गर्न सक्छ। अर्थात् रुसको किञ्जल मिसाइल पनि उनीहरुको नजरबाट उम्कन सक्दैन ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal