आज :

‘बग्यो भने मेरो रगत यही माटोमा मिलोस्, ढल्यो भने शरीर प्रिय सहिद-सपुतहरुसँगै सुतोस्’

(नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ले नेतृत्व गरेको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीको आन्दोलन केहो ? यो आन्दोलन कसरी सफल हुन्छ ? प्रस्तुत छ सरकारसँगको वार्ता प्रक्रिया र यो पार्टीको आगामी नीति तथा कार्यक्रमका विषयमा केन्द्रित विप्लवको पछिल्लो अन्तर्वार्ता:)

कम्युनिस्ट नेतृत्वको सरकार छ । सत्ताको नेकपाको लोकप्रियता घट्दो छ, तपाईं नेतृत्वको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीले चाहिँ कसरी जनतालाई आकर्षित गर्छ ?
– जनआकर्षणको सम्बन्ध श्रमिक जनता (किसान, मजदूर, महिला, युवा), देश, देशभक्त शक्ति, लोकतन्त्रवादीहरुका लागि पार्टीले अगाडि बढाउने राजनीतिक विचार, नीति, कार्यक्रमसँग हुन्छ । आज देशको राजनीतिक आर्थिक, सामाजिक राष्ट्रिय अवस्था संकटपूर्ण एवं विष्फोटक छ भन्नेमा सवै एकमत छन् । यसको एकमात्र कारण दलाल पूँजीवादी राज्यसत्ता, यसमाथि चढेर मोचमस्ती चलाउने संसदवादी राजनीतिक पार्टीहरु एमाले, कांग्रेस, माओवादी केन्द्र आदि हुन ।

हाम्रो पार्टीले विदेशी शक्तिको अतिक्रमण, हस्तक्षेप र आक्रमणबाट मुक्त, सम्पूर्ण जनताको अधिकार सुनिश्चित गर्ने, मजदूर, किसान, महिला, युवाहरुका आधारभूत आवश्यकता गास, बास, शिक्षा, स्वास्थ्य, रोजगारी सुनिश्चित गर्ने कार्यक्रम अघि बढाएका छौं । त्यस्तै देशबाट लुट, कमिसन, राष्ट्रघात, भ्रष्टाचार, तस्करी, सामाजिक असुरक्षा, बलात्कार, चोरी, महङ्गी आदीलाई सदाका लागि अन्त्य गर्ने हाम्रो नीति तथा कार्यक्रम छ । यी कार्यक्रम हाम्रा होइन जनताका हुन, यसको नेतृत्वमात्र हामीले गरेका हौं । यी नै आधारले हामी भन्छौं, हामी जनताका लागि काम गछौं, हाम्रो कामले जनता हाम्रो पार्टीप्रति आकर्षित हुन्छन् । हुँदै जानेछन्, यसमा कुनै दुविधा छैन ।

परिवर्तनका नाममा यसअघि पनि धेरै आन्दोलन भए । तपाईंहरुले चहानुभएको परिवर्तन चै कस्तो हो ? कस्तो राज्यसत्ताको परिकल्पना गर्नुभएको छ ?

— हाम्रो परिवर्तनको मुख्य लक्ष्य दलाल पूँजीवादी सत्ताको अन्त्य हो । यो व्यवस्थाले जनताको जीवनलाई कष्टकर, कंगाल, पराधीन मात्र बनाएको छ । देशलाई टाट पल्टाउँदै लगेको छ । देशलाई बेचेर खाने बाहेक केहि गरेको छैन । हामी यसलाई परिवर्तन गर्न  चहान्छौं । अनि हामीले स्थापना गर्न चाहेको राज्यसत्ता वैज्ञानिक समाजवाद हो जुन व्यवस्थामार्फत पूँजीवादले मानव जीवनमा लादेका सारा विभेद, उत्पीडन, शोषण, लुट, अशान्ति, युद्ध, अतिक्रमणलाई समाप्त पार्दछ । साथै यसले जनताका लागि समानता र स्वतन्त्रता सुनिश्चित गर्दछ ।

कम्युनिस्टको नाममा आन्दोलनको जनउभार उठ्ने सम्भावना छ र ?

–नि:सन्देह छ । सम्भावना मात्र होइन निर्विकल्प सम्भावना छ । किनकी काग्रेस, एमाले, माओवादी केन्द्रहरुलाई जनताले ७० वर्षको राजनीतिक आन्दोलनमा निकै पटक अवसर दिने र जाँच्ने गरेका छन् । कुनै बेला कांग्रेसले दुई तिहाई ल्यायो, कुनै बेला बहुमत ल्यायो, कहिले एमालेलाई जनताले ठूलो पार्टी बनाए, कहिले बहुमत र दुई तिहाइको अवसर पनि दिए । माओवादी केन्द्रले पनि छोटै अवधिमा त्यस्तै अवसर पायो ।

तर खै त यी पार्टीहरुबाट देशले नयाँ परिवर्तन र विकासको अनुभूति गर्न पाएको । बरु यी पार्टीहरुले जनतालाई भ्रामक पार्दै देशलाई बेचेर खाने, दलालहरुसँग मिलेर देशको धन कुम्लो पार्ने, जनतालाई लुटेर निजी मोजमस्ति गर्ने काम त गरे । यी असफल भइसकेको अवस्थामा वास्तविक क्रान्तिकारी कम्युनिस्ट पार्टी र वैज्ञानिक समाजवादको पक्षमा जनता उठ्ने, एकताबद्ध हुने र परिवर्तन ल्याउने कुरामा कुनै शंका छैन ।

संसारमा कम्युनिस्ट अप्ठेरो अवस्थामा छन नेपालमा जनमत भएर पनि लोकप्रियता घट्दो छ ?

– यो पक्का हो की, माओको मृत्युपछि विश्व कम्युनिस्ट आन्दोलनमा केही कठिनाईहरु आएका छन् । तर पूँजीवाद कहाँ सफल भयो त ? पूँजीवाद झनै वेइमान, अमानवीय, लुटेरा र संकटग्रस्त भएको छ । विश्वमा आज मानव जातिले जे जस्ता सास्ती र विपतहरु भोग्दै छ ती सवै पूँजीवादी विश्व व्यवस्थाकै कारणले छ भोग्दै छन् । आज विश्व मानवजाति सामु जस्ता भयानक विनाशका चुनौतिहरु खडा भएका छन् ती सारा पूँजीवादी विश्व व्यवस्थाकै कारणले त भएको छ ।

कम्युनिस्टहरु सामु कैयौं प्रश्नहरु भए पनि पूँजीवाद दुनियाँको समाधान होइन भन्नेमा त पूँजीवादी विश्वकै बुद्धिजीवीहरु पनि सहमत छन् । नेपालमा त प्रगतिशील पूँजीवाद पनि छैन । यो त विदेशी शक्ति केन्द्रको अवैध गर्भधारणबाट पैदा भएको हिजडा पूँजीवाद हो । जसलाई हामीले दलाल पूँजीवाद भनेका छौं । यसले त पूँजीवादले गर्ने औधोगिक एवं प्राविधिक अर्थतन्त्र पनि दिन सक्दैन ।

यो त विदेशी मालिकको पैसा बेचरे गुजरा चलाउने र जनतालाई केवल बजारमात्र बनाएर विभत्स उपभोग गर्ने सत्ता मात्र हो । आफ्नो कुनै उत्पादन छैन तर उपभोग भने विश्वभरीबाट भए नभएका वस्तुहरु गर्न लगाएको छ । त्यसैको परिणाम हो देशलाई भ्रष्टाचार, व्यभिचार, तस्करी, ठगी, वेश्यावृत्ति, मानव वेचविखन गर्नु पर्ने बाध्यता आइलागेको । अनि यस्तो व्यवस्थालाई मिल्काएर जनताको सत्ता बनाउने कम्युनिस्ट पार्टी लोकप्रिय भइ छाड्छ ।

बम बिष्फोट भयो, मानिस मारिए, तपाईंका कार्यकर्ता पक्राउ परे । तपाईंको पार्टी शहरमा उपस्थिति र प्राविधिक रुपले कमजोर भनेर सरकारले बुझेको छ ।
—तपाईंको प्रश्न मिसियो । म फरक गरेर केही बताउँछु । केपी सरकारले चार महिनादेखि हाम्रो पार्टीमाथि फासिवादी आततयी दमन गरिरहेको छ । उसले युद्ध भड्काउने खेल खेलिरहेको छ । हामीले भने जनताको अभिमत अनुरुप राजनीतिक संघर्ष चलाइरहेका छौं । वन्दुक चलाएका छैनौं । जेठ ८ गते भोजपुरमा हाम्रा युवा कमरेड तीर्थराज घिमिरे(क.राजु)लाई प्रहरीले गोली हानी हत्या गर्यो । हत्याकाण्डाविरुद्ध नेपाल बन्द राख्यौं ।

बन्दका लागि तयारी गर्ने क्रममा केही प्राविधिक खरावीले गर्दा हाम्रा होनहार युवा कमरेडहरु महान, दिपेन्द्र, प्रज्वल, निरन्तर, रवीको सहादत भयो । उहाँहरुको साहदत दलाल पूँजीवादी सत्ताकाविरुद्ध एकीकृत जनक्रान्ति अगाडि बढेपछिको महान साहदत हो । हाम्रो पार्टीले उहाँहरुलाई उच्च सम्मान गरेको छ र म शीर निहुराएर सम्मान व्यक्त गर्दछु । उहाँहरुको वलिदान कहिल्यै खेर नजाने बरु दलाल पूँजीवादी सत्ताले एकदिन बिदा लिनु पर्ने छ भन्ने विश्वास जाहेर गर्दछु ।

त्यसैगरी पार्टी स्थायी समिति सदस्य कमरेड सुदर्शन, पीवीएम कमरेडहरु जीवन्त, रणवीर, सीसीएम कमरेडहरु वन्धु, असल, आदर्श, प्रज्वलन, सितलसहित सयौं कमरेडहरु वन्दीअवस्थामा हुनुहुन्छ । राज्यको कठोर दमनका वावजुद उहाँहरुले जेललाई मोर्चा बनाएर एकीकृत जनक्रान्तिलाई उचाई प्रदान गरिरहनुभएको छ । उहाँहरु सवै उच्च सम्मानका पात्र हुनुहुन्छ ।

शहरी क्षेत्रको प्रभावको सन्दर्भमा तपाईंको प्रश्न र सरकारले गरेको विश्लेषण मिलेन । उसले शहरलाई हामीले केन्द्रित गरेको भनेको छ । यसो भनेर हामी शहरमा मात्र लागेका छौं भन्न खोजेको होइन । आजको समाज त्यतिविधि गाउँ र शहरमा विभक्त छैन भन्ने हाम्रो पार्टीको विश्लेषण छ । आज शहरमा के चिज छ गाउँमा पनि छ । गाउँमा जे भइरहेको छ शहरमा पनि हुन्छ । आज यो सत्ता र सरकारकाविरुद्ध शहरमा जति असन्तुष्टि, आवेग, आक्रोस र विद्रोह छ त्यसबाट नै यो सरकार अत्तालिएको छ । जनताको असन्तुष्टि, आवेग र विद्रोहसँग त नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी छ । हामी छौं । हामी किन चिन्तित हुने । तपार्इं पनि उत्साहित बन्नुस ।

सरकारले वार्ता र प्रतिबन्ध दुवैको कुरा गर्दैछ ?

– यो कुरा झुट र भ्रमपूण छ । वास्तवमा सरकार हाम्रो पार्टी बनेदेखि नै प्रचारमा वार्ता प्रयोगमा दमन, मुखले वार्ता व्यवहारमा फासिवाद, देखाउन वार्ता गर्ने दमनको नीतिमा छ । यो भनेको दमनभन्दा पनि खतरनाक चाल हो । सायद झापा विद्रोह र जनयुद्धको नकारात्मक अनुभवको प्रयोग हो । तर हामीले भनेका छौं यो एकीकृत जनक्रान्तिकै एउटा विशेषता हो । उनीहरुलाई दमन मात्र भनेर चल्न असम्भव भएको छ । किनकी हामीले जुन देशको स्वाधिनता र जनताको अधिकारका विषय उठाएका छौँ ती जनताका विषय हुन ।

प्रचण्डले आफ्नो नक्कल गरेको भने, तपाईंसँगै कुनै ताका युद्धमा होमिएका गृहमन्त्री रामबहादुर थापाले उपस्थिति फिचलो रहेको र ४ कम्पनीको जनसरकारको अभ्यासमात्र भने ।
– यसको एउटा कहानी नै पाउँछौं हामी सायद तपाईंले पनि बुझ्नु हुन्छ । प्रचण्डसँग विद्रोह गर्दा हाम्रो बारेमा के भन्थे यी तत्वले, पद नपाएर, मौका नपाएर, व्यक्तिगत टकराव होइन त ! हाम्रो पार्टी पार्टी नै बन्दैन पनि त भन्थे हैन । जब हामीले पार्टी बनायौं अनि के भने ? विदेशीबाट चलेकाछन्, भारतबाट निर्देशित छन्, दरबारबाट चलेका छन्, चीनबाट चलेका छन् के भनेनन् ! अझपछि भने बिढङ्गो गर्छन, समाप्त हुन्छन्, प्रभाकरण जस्तो बन्छन् !

तर आज तपाईंले भनेको पनि भन्दै छन् । हेर्नुस् त यीनको अनुहार कति मजाक लाग्दो, टिठलाग्दो र घृणास्पद छ । यो त जनता आफैले बुझिसकेका छन् नी । अनि प्रचण्डले आफ्नो नक्कल गर्न खोजेको भनेको मैले पनि सुने । हैन यो के बिजोग हो, के उटपट्याङ् र प्रहर्षण हो ! जसको धोती फुस्केर बेहाल छ, उनको नक्कल हास्यव्यङ्गका लागि मनोज गजुरेल बाहेक अरुले कस्ले गर्लार !

जहाँसम्म वर्ग संघर्ष, राजनीतिक संघर्ष, देशको स्वाधिनताको लडाई, जनताको जीवनलाई गर्ने परिवर्तन, कम्युनिस्ट आन्दोलनलाई क्रान्तिमा सोझ्याउने विषय, वैज्ञानिक समाजवाद—साम्यवादका लागि संघर्ष गर्ने विषय कम्युनिस्टको आधारभूत विचार र आदर्श हो । प्रचण्ड केही समय बाँदर राजाजस्तो झुल्किएर र उल्काजस्तो बिलाए । उनले हो क्रान्तिकारी वर्ग र बलिदानको आडमा क्रान्तिको नक्कल गरेको तर वैज्ञानिक समाजवादको मार्ग यस्तो कसी यस्तो छ जसले नक्कलीहरुलाई वर्षाको भेलले छाललगाइदिए जस्तो लगाइदिन्छ । उनी हो नक्कलबाट नायक बन्न खोज्दा समाप्त भएको । हामी वैज्ञानिक समाजवाद—साम्यवादको आदर्शमा समर्पित छौं र यो सफल भइछाड्ने छ ।

लड्न सकिन्छ र भन्या यत्रा सेना प्रहरी अनि कांग्रेस वामपन्थी तागत तपाईंको राजनीतिक लक्ष्यविरुद्ध एक छन राज्यसंयन्त्र पुरै बिपक्षमा छ ?

– होइन, तपाईंलाई पनि केही भ्रम छ जस्तो लाग्यो । यो भिमसेन गर्दाको लडाई जस्तो देखिएजतिसँग एकमेसै लड्ने भनेको होइन नी । तपाईले भने जस्तो सबै मान्छेहरु लगाम लगाएका टाँगा जस्ता पनि त छैनन् । यो २१औं शताब्दी हो र नेपाली जनता देशले भोगेका र जनताले झेलेका सारा समस्या र संकटका साक्षी हुन । देशको कुनै सेना—प्रहरी केवल सरकारको साधन मात्र होइनन् जनताका छोराछोरी र नागरिक पनि हुन । उनीहरुलाई राम्रोसँग थाहा छ देशको अवस्था र वेथितिहरुबारे ।

हामीले साफ गर्ने र फाल्ने भनेको त दलाल पूँजीपति, सुदखोर, भ्रष्टाचारी, तस्कर, ठग, राजनीतिको रङ्गमा देश लुटन हिडेका बोकसवादीहरुलाई न हो । यी तत्वहरुलाई फाल्दा सेना प्रहरीहरु हामीसँग किन लड्ने, उनीहरुको आदेशलाई कहिलेसम्म आँखा चिम्लेर पालना गर्ने ! हाम्रो विचारमा यो हुने छैन । असल देशभक्त, राष्ट्रवादी, इमान्दार सेना प्रहरी, कर्मचारीहरुले पनि हामीलाई साथ दिनेछन् । त्यसैले त हामीले भनेका पनि छौं यो पटकको मोर्चा भनेको दलाल र देशभक्त, लुटेरा र श्रमिक जनता, भ्रष्ट र इमान्दार, फासिवादी र जनवादीबीचको संघर्ष हो । यसमा सेना पुलिसले पनि विचार गर्नुपर्छ । हाम्रो विचारमा यस्तो हुँदै गएको पनि आभास आउँछ ।

भारत र चीनको पछिल्लो भूमिका तथा नेपालबारे उनीहरुको दृष्टिकोणलाई तपाईंले कसरी लिनुभएको छ ?
–चीन र भारत दुवै आजको विश्वमा उदयमान राष्ट्र हुन । पुँजीको दवदवा भएको विश्वमा उनीहरु अगाडि आउँदैछन् । व्यापार युद्धको रणनीति सारमा सैन्य राजनीतिक संघर्ष नै हो । जसले नयाँ हेरफेर नल्याएमा केही वर्षपछि उनीहरु अगाडि आउँदैछन् भन्ने अर्थविदहरुको विश्लेषण छ । उनीहरुको नेपालप्रतिको दृष्टिकोण यसैद्वारा निर्देशित हुन्छ र छ ।

हामी २१औ शताब्दीमा पराधीन, पछ्यौटे, उत्पीडित जीवन भोगिरहेका छौं । नेपाली जनताले यस्तो जीवनको अन्त्य लामो समयदेखि चहाना राख्दै आएका छन् । हाम्रो पार्टीले जनचहाना अनुरुप निर्णायक परिवर्तनको आवश्यक्ता बोध गरेको छ । छिमेकीहरुले यसलाई स्वीकार गर्नु पर्छ ।

सरकारसँग वार्ता र सम्झौताको सम्भावना चाहिँ के छ ?

– हरेक विद्रोह र क्रान्ति वार्ताकै उच्चतम् रुप हुन । जनता र देशका मुद्दाहरुले नै जनता र पार्टीलाई टेवुलबाट सडक, सडकबाट प्रतिरोध र प्रतिरोधबाट सशस्त्र क्रान्तिमा लैजान्छन् । यदि राज्यले जनयुद्धबाट वार्तामा आउँदा ०६४ पछि गरेको वेइमानी दोहर्याउँदैन र जनताका मुद्दालाई इमान्दारिपूर्वक आत्मसाथ गर्छ भने हामी किन तर्किन्छौं र ।

वार्ताका लागि के गर्नुपर्छ ? तपाईंहरुको क्रान्ति वार्ताहीन हो र ?
– क्रान्ति भनेको पुरानोको ध्वंस र नयाँको निर्माण हो । जनविरोधी राज्यको रुपान्तरण हो । हाम्रो देशको सन्दर्भमा दलाल पूँजीवादी सत्ताको अन्त्य र वैज्ञानिक मसाजवादको स्थापना हो । यो वार्ताहीन हुन्छ कहाँ भनेका छौं र ।

कतिपय पक्ष तपाईंलाई पूर्वराजा र चीन , भारतसंग जोडेर सत्ता निकटका मानिस भनेर पनि चर्चा गर्छन ?

— हो एउटा समय यस्तो थियो । मैले माथि नै चर्चा गरे । समयले सवै भ्रम प्रचारलाई साफ पारिदिएको छ । अहिले यसको चर्चा छैन । कसैको दिमागमा केही छ भने पनि उसलाई बेरोजगारीको खाडलमा सडिरहेको जीवनभित्र घोत्लिन र सक्रिय हुन मद्दतै गर्छ । चिन्ता लिनु पर्दैन । हामी वैज्ञानिक समाजवादका लागि एकीकृत जनक्रान्तिको मार्गमा छौं, यसले नेपाली जनताको मन जित्दै सफलता चुम्ने छ ।

अबको तत्कालीन र दीर्घकालीन कार्यक्रम नी ?

– देशको सत्ता रातारात टुप्पाबाट पलाएको दलाल पूँजीपतिवर्गको हातमा छ । सरकार कथित कम्युनिस्टको सामाजिक दलाल पूँजीवादी पार्टीको छ । यसले देशप्रति घात गर्दै जनताप्रति घात गर्दै जनताको जीवन थेग्न नसक्ने गरी भ्रष्टाचार, तस्करी, महङ्गी, असुरक्षा, मानव तस्करी, गुलामी बढाइरहेको छ । त्यसको विदोध गर्दा हाम्रो पार्टीमाथि प्रतिबन्ध थोपरिएको छ । त्यस्तै सबैमाथि फासिवादी दमन भइरहेको छ ।

हामी केपी-प्रचण्डको यस भ्रष्ट एवं राष्ट्रघाती वेथिति र फासिवादी दमनकाविरुद्ध सवै कम्युनिस्ट, देशभक्त, लोकतान्त्रिक शक्ति, बुद्धिजीवी, विश्लेषक, नागरिक व्यक्तित्व, साहित्यकार, कलाकार, उद्योगी व्यवसायीसँग हातेमालो गर्न चहान्छौं । यो दलाल पूँजीवादी सत्तालाई मिल्काएर नेपालमा पूँजीवादभन्दा विलकुलै नयाँ र जनवादी वैज्ञानिक समाजवाद स्थापना गर्न चहान्छौं ।

अन्तर्राष्ट्रिय वातावारण तपाईंको अनुकुलको छैन रणनीतिमा परिवतर्तन जरुरी ठान्नु हुन्न ?

– कुनै पनि राजनीतिको प्रधानपक्ष राष्ट्रिय परिस्थिति हो । हामी उत्पीडित छौं, हेपिएका र दमित छौं । हामीमाथि असमान सन्धि सम्झौता थोपरिएका छन् । हाम्रा जनताको जीवन कष्टकर छ, हामी यसलाई फेर्न चहान्छौं भने अन्तराष्ट्रले सहयोग गर्नुपर्छ । आजसम्म आफ्नोभन्दा विदेशीको मुख ताक्दा र मागन्ते तरिका प्रयोग गर्नाले त यो अवस्था बनेको हो ।

तपाईले भनेको रणनीति परिवर्तन सायद वैज्ञानिक समाजवादी क्रान्ति छोडेर संसदीय व्यवस्थामा आउने भन्न खोज्नु भएको होला त्यो गलत हुन्छ । हरेक आन्दोलन र क्रान्तिलाई संसदीय पूँजीवादी व्यवस्थामा हुल्दा त हाम्रो देशले यो अवस्था भोग्नु परेको हो । संसदबाट संसद, पूँजीवादबाट पूँजीवाद, दलाल पूँजीवादबाट दलाल पूँजीवादमा घुमेर हाम्रो जनताको अवस्थामा परिवर्तन सम्भव छैन । जुन वस्तु समस्या हो त्यसैमा फर्किने रणनीति बनाउँनु हुँदैन । समाधान गर्ने रणनीतिलाई छोड्नु हुँदैन । बरु सवैमिलेर एक पटक वैज्ञानिक समाजवाद निर्माण गरौं ।

तपाईं र प्रचण्डबीचको हिमचिमको पनि कुरा गर्छन ?

—हाम्रा साथीहरुसँगको भेटघाटमा प्रचण्डजीले ‘हुन्छ भने म पनि वैज्ञानिक समाजवादी क्रान्तिको पक्षमा छु’ भन्ने गरेको कुरा मैले सुनेको छु ।

अरु पार्टी पंक्ति र समूहसँग एकता र कार्यगत एकताका पनि कुरा छन की ?

– ठीक भन्नु भयो हाम्रो पार्टीसँग अन्य क्रान्तिकारी कम्युनिस्ट पार्टी, देशभक्त शक्ति, लोकतन्त्रवादी मित्र, बुद्धिजीवी, साहित्यकार, कलाकार व्यक्तित्वहरुसँग भिन्न विषयमा छलफल हुने गरेको छ । देश र जनताका हितका विषयमा भएका छलफल निकै उत्साहपूर्ण र विश्वासिला खालका छन् । हामीलाई त्यसले निकै उत्साहित पारिरहेको छ । पार्टीमाथि प्रतिबन्ध लगाउँदा जसरी कमरेड र मित्रहरुले सत्यको पक्षमा दृढतापूर्वक उभिदै प्रतिबन्धकाविरुद्ध बोल्ने साहस गर्नु भएको छ त्यो अतुलनीय छ ।

पार्टी एकताका लागि कमरेड किरण, कमरेड ऋषी कटेल, कमरेड गोपाल खम्वुलगायतसँग छलफल चलिरहन्छ । अनि सरकारी नेकपाभित्रकै केही साथीहरुसँग कुरा भइरहेकै छ । कैयौं देशभक्त शक्ति, र नेपाली कांग्रेस भित्रका पनि लोकतन्त्रवादीहरुसँग सहकार्य भइरहेको छ । देशलाई मायाँ गर्ने पूर्व जनरल र आइजी, एआइजी, डिआइजीहरुको सदभावलाई विनम्रतापूर्वक ग्रहण गरेका छौं । त्यस्तै नेपालका लागि नेपाली भन्ने अभियानका मित्रहरु डा.सुरेन्द्र भण्डारी, नायिका रेखा थापा, नरबहादुर कार्की,…हरुको भूमिकालाई हामीले स्वागत योग्य ठानेका छौं ।

तपाई भूमिगत की अर्धभूमिग ? स्वदेश की विदेशमारु प्रचण्ड नेतृत्व समयकै जस्तो त होईन ?

—जनतासँग बस्ने र बिताउने समय कति सुखद र आनन्दमय हुन्छ त्यो प्राप्त गर्ने सौभाग्य हामीलाई मिलेको छ । राज्यसँगको लुकामारीको त झन कुरै नगरौं । मैले कारेको छु :

मेरो रगत बग्यो भने यही पवित्र माटोमा मिलोस्,
शरीर ढल्यो भने प्रिय सहिद—सपुतहरुसँगै सुतोस् !
नलागोस खोट आदर्श बाँचिरहोस्
खपेर सारा चोट सपना चम्किरहोस्।

(खबरहब डट कमबाट साभार)

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal