आज :

हराएको गहना खोज्न प्रत्यक बर्ष गरिने नरः (हाँडीगाउँ)को जात्रा

  • बुद्धशरण शाही

काठमाडौंको नरः (हाँडीगाउँ) मा गहना खोज्ने जात्रा आज बुधबार सम्पन्न भएको छ। टंगाल स्थित पौराणिक किम्व दन्ति जोडिएको  गहना पोखरीमा हुने जात्रा ने स ८०५ माराजा शिवसिंह मल्लले शुरु गराएका हुन् ।  टुँडाल देवीको खटलाई पोखरीभित्र तीनपटक परिक्रमा गराएपछि देवीको गहना खोज्ने गरिन्छ।

टुँडालदेवी खटजात्राबारे प्रख्यात कथनअनुसार छोरी भाटभटेनीले आमा टुँडालदेवीलाई भेट्न जाँदा गोप्य सम्बन्ध रहेका पोडेसँग घुम्न हिँडेकी देखिछन्। यसबाट रिसाएकी भाटभटेनीले राति नै फर्किदा यसै स्थानमा हराएको भन्ने कथन छ ।  जुनबेला हराएको गहना नै प्रत्येक वर्ष चैत कृष्ण प्रतिपदाका दिन खोज्ने गरिएको भनाइ छ। जात्रा गर्नपहिले पहिलिले बुढानिलकण्ठ बात राजकुलोको माध्याम बाट पानि ल्याई पोखरी भरिने गर्दथियो  । हाल राजकुलो मासिसकेपछी अन्य स्रोत बात पोखरीमापनि भरि जात्रा संचालन गरिदै आएको छ ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal