News Portal

 • जनयुद्धका सबै सहिदहरुलाई राष्ट्रिय सहिद घोषणा गरियोस्, घाइतेलाई विशेष प्याकेज

  ६२९ पटक

  काठमाडौं । सांसद महेशकुमार महराले जनयुद्धका सबै सहिदहरुलाई राष्ट्रिय सहिद घोषणा गर्न माग गरेका छन् । उनले त्यसैगरी घाइते तथा अपांगलाई विशेष प्याकेजको व्यवस्था गर्न सरकारसँग माग गरेका छन् ।

  सुदूरपश्चिमबाट प्रतिनिधित्व गर्ने सांसद महराले राष्ट्रिय सभाको बिहीबार बसेको बैठकमा विशेष समय लिएर बोल्दै सांसद महराले भने, “जनयुद्धले नै गर्दा गणतन्त्र आएको हो । जनयुद्धबारे अहिले भइरहेका नकारात्मक टिप्पणी एकदमै गलत छन् । यदि जनयुद्ध नभएको भए साथीहरु रसातलमा भासिइसकेका हुने थिए । पूर्वाग्राही भएर बोल्नुको औचित्य छैन । जनयुद्धका सबै मृतकलाई राष्ट्रिया सहिद घोषणा गरियोस् ।” गणतन्त्र ल्याउन बलिदानी गर्नेलाई सहिद घोषणा गर्न नहुने भन्ने प्रश्न गर्दै महराले यसको जवाफ सरकारले दिनुपर्ने बताए ।

  त्यसैगरी महराले जनयुद्धको क्रममा भएका घाइते तथा अपांगहरुको उपचारमा सरकारले बेवास्ता गरेको समेत बताए । उनले विशेष राहत प्याकेज दिनुपर्ने माग समेत गरे ।

  एक अर्को प्रसंगमा बोल्दै सांसद महराले सुदूरपश्चिमलाई हेर्ने सिंहदरबारको आँखा पूरानै भएको बताए । उनले कर्णाली पारी सुदूरपश्चिम छ भन्ने कुरा सिंहदरबारले नसुनेको बताए । “हिजो पञ्चायतमा, निरंकुश शासनका बेला त सुदूरपश्चिमलाई सिंहदरबारले हेरेन, हेला गर्यो । अहिले संघीयता आएपछि पनि कर्णालीपारि पनि सुदूरपश्चिम छ भन्ने सिंहदरबारले सुनेन । यो कुरा सिंहदरबारले सुनोस्” उनले भने ।

  सुदूरपश्चिम प्रदेशबाट सत्तारुढ (नेकपा) को प्रतिनिधित्व गर्ने सांसद महरा जनयुद्धका घाइते समेत हुन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्