News Portal

 • ३ करोड अमेरिकी डलरको नयाँ विमान नेपाली सेनाले भित्र्यायो

  २१३ पटक

  काठमाडौं । नेपालको हवाई उड्डयन क्षेत्रमा एक नयाँ विमान नेपाली सेनाले थपेको छ ।

  इण्डोनेशियासँग खरीद गरेको ‘मिडियम फिक्सविङ’ को नयाँ विमान नेपाली सेनाले आज त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा अवतरण गरेको छ ।

  सो कार्गो विमान खरीदका लागि सन् २०१७ अगष्टमा एलसी खोलिएको थियो । विपदका समयमा सामान ढुवानी र यात्रु ओसारपसार तथा सैनिक प्यारा तालिमका लागि प्रयोग गर्ने उद्देश्यले विमान खरीद गरिएको नेपाली सेनाका प्रवक्ता विज्ञानदेव पाण्डेले जानकारी दिए ।

  जम्मा ५१ यात्रु सिट क्षमताको उक्त विमानले प्यारा तालिममा रहेका ३५ सैनिकलाई एकै पटक बोक्न सक्छ । कासा विमान कम्पनीबाट उत्पादित सो विमानले पहिलो उडान सन् १९८३ नोभेम्बर ११ मा गरेको थियो ।

  उक्त कम्पनीका विमान सबैभन्दा धेरै प्रयोग टर्की फ्रान्स, मलेसियालगायत मुलुकले गर्दै आएका छन् । कल साइन सिएन २३५–२०० विमान नेपाली सेनाले ३ करोड अमेरिकी डलरमा खरीद गरेको हो ।

  यो विमानसहित नेपाली सेनासँग अब विमान र हेलिकप्टरको २० वटा छ । सेनाले अहिले विशिष्ठ व्यक्तिका लागि ३ हेलिकप्टर, मध्यबेसमा हेलिकप्टर र जहाज गरी १४ तथा पश्चिम बेसमा दुई हवाई साधन परिचानको व्यवस्था गरेको छ ।

  सेनाका लागि अमेरिकाबाट सहयोगस्वरुप प्राप्त हुने ४ मध्ये २ वटा ‘स्काइ ट्रक’ आगामी डिसेम्बर महिनामा आउने छन् । अर्को वर्ष एक थान जहाज आउनेछ भने सन् २०२१ मा एयर एम्बुलेन्स अमेरिकाबाट प्राप्त हुने नेपाली सेनाले जनाएको छ ।

  मुलुकको आन्तरिक उडानका लागि अहिले १० वटा हेलिकप्टर कम्पनीसहित २० वायुसेवा प्रदायक कम्पनीले उडान भर्दै आएका छन् । नेपालबाट ३ स्वदेशीसहित ३० वायु सेवा प्रदायक कम्पनीले अन्तर्राष्ट्रिय उडान भर्दै आएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्