आज :

प्रधानमन्त्रीको चीन भ्रमण सफल भएको माओवादी केन्द्रको निष्र्कष

  • अनलाइन डबली

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रले प्रधानमन्त्रीको विदेश भ्रमण सफल भएको निष्र्कष निकालेको छ ।  सो पार्टीका प्रवक्ता अग्निप्रसाद सापकोटाले आज पार्टी कार्यालयमा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा समग्रमा हेर्दा प्रधानमन्त्रीको भ्रमण सफल भएको बताएका हुन् ।

अहिले विश्व परिस्थिति र क्षेत्रिय परिस्थितिको जटिलताको प्रभाव पर्न नदिने कुरामा चीन र नेपालकाबीच सहमती भएको भन्दै उनले प्रधानमन्त्रीको भ्रमण सफल भएको जिकिर गरे ।

उनले भने, ‘चीन भ्रमणले नेपाल चीन सम्बन्धमा नयाँ आयाम थपिएको छ । अहिले विश्व परिस्थिति र क्षेत्रिय परिस्थितिको जटिलता पेचिलोपनको यो अवस्थामा दुई देशका नेताहरु यसको प्रभाव पर्न नदिने कुरामा सहमत हुनुभएको छ । र पहिला नै राखेका कुराहरुमा पुनः प्रतिबद्धता पनि व्यक्त गरिएको छ । त्यस अर्थमा यो भ्रमण सफल भएको छ । समग्रमा हेर्दा यो भ्रमणले नेपालको पछिल्लो गतिविधिहरु नेपालले गर्दै गरेको कामहरुको बारेमा जानकारी गराउँदै यो भ्रमण सफल भएको देखिन्छ ।’

उनले भ्रमणमा चीनको राष्ट्रिय विकास तथा सुधार आयोग र नेपालको राष्ट्रिय योजना आयोगकाबीचमा सम्झौता हुनु देश विकासमा नयाँ आयामको सुरुवात हुनु भएको बताए ।

उनले भने, ‘अहिलेको भ्रमण आर्थिक विकास, दुई देशका विकासका आधारमा तय भएको छ । कामकाजी खालका सहमती र सम्झौता भएका छन् । डिजिटल अर्थतन्त्रमा सहयोग गर्ने कुरा भएको छ, त्यसैगरि राष्ट्रिय सुरक्षाका कुराहरु, विज्ञान तथा प्रविधिका कुरा सबै कुरामा सहकार्य गर्ने कुरा छ । जलवायु परिवर्तनका सन्दर्भमा नेपालको वनमन्त्रालय र चीनको वन मन्त्रालयका बीचमा पनि सहकार्य गर्ने सहमति भएको छ । विज्ञान र प्रविधिको कुरामा पनि उहाँहरुसँग भएको विज्ञान र प्रविधि नेपाललाई दिने कुरा गर्नु भएको छ ।’

यसको साथै, संयुक्त राष्ट्र संघको महासभामा शान्ति प्रक्रिया र जलवायु परिवर्तनबाट नेपाल जस्तो देशलाई परेको प्रभावबारे ध्यानाकर्षण गराएको भन्दै उनले प्रधानमन्त्रीको प्रशंसा गरे ।

उनले भने, ‘यसको साथै संयुक्त राष्ट्र संघको महासभाको कुरा गर्दा प्रधानमन्त्रीले त्यहाँ सबैभन्दा महत्वपूर्ण कुरा शान्ति प्रक्रियाको बारेमा राख्नु भएको छ । महासभाका संसारको ध्यानाकर्षण गर्ने गरी यसको महत्व, यसलाई स्थापित गनुपर्ने कुरा, विश्व समुदायबाट प्राप्त हुनुपर्ने सहयोगको बारेमा कुराहरु राख्नु भयो । जलवायु परिवर्तनमा जुन स्तरबाट शक्ति राष्ट्रहरुको सहमति भएको थियो । त्यसमा पनि अझै ध्यान पुगेको छैन् भनेर पनि कुरा उठाउँनु भएको छ । यस अर्थमा अमेरिकाको भ्रमण पनि सफल भएको छ ।’

उनले देश विकास गर्नको लागि राष्ट्रिय रुपमा एकरुपता कायम गर्न आवश्यक भएको भन्दै राष्ट्रिय दृष्टिकोण कायम भएपछि मात्रै सम्बन्धहरु राम्रो हुने बताए ।

उनले भने, ‘हामीले राष्ट्रिय रुपमा एक रुपता कायम गर्नुपर्छ, पार्टीहरुका बीचमा त्यो अनिवार्य छ । किनभने यो भएपछि, आत्मनिर्भर भएपछि मात्रै हाम्रो राष्ट्रिय सवालमा, राष्ट्रिय दृष्टिकोण कायम भएपछि मात्रै अरुसँग हाम्रो सम्बन्ध राम्रो हुन्छ र सहयोग लिन पनि पाइन्छ ।’

उनले राजनीतिक परिवर्तनहरु भएपनि जनताको जीवन परिवर्तन नभएको भन्दै जनताको जीवन परिवर्तन गर्नको लागि प्रधानमन्त्री प्रचण्ड गम्भीरतापूर्वक लागेको जिकिर गरे ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal