आज :

अब मिटर ब्याजीलाई फौजदारी कसुरमा कारवाही हुने, पीडितले दिए सरकारलाई धन्यवाद 

  • अनलाइन डबली

काठमाडौँ । अब मिटरब्याजीलाई अब फौजदारी कसुरमा कारवाही हुने भएको छ । प्रतिनिधिसभाबाट बैठकले ‘मुलुकीसंहिता सम्बन्धी केही नेपाल ऐनलाई संशोधन गर्ने विधेयक २०८०’ पारित भएसँगै अब पीडितले न्याय पाउने भएका छन् ।

सरकारले बैशाख २० गते अनुचित आर्थिक लेनदेनको कार्यलाई फौजदारी कसुर कायम गरी सजायको व्यवस्था गर्न र घरसारमा हुने लेनदेन सम्बन्धी व्यवहारलाई व्यवस्थित र पारदर्शी बनाउने उद्देश्यले अध्यादेश ल्याएको थियो । तर, नेकपा एमाले र राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीले संसद अवरुद्ध गरेका कारण अध्यादेश निष्क्रिय बनेको थियो ।

अध्यादेश निष्क्रिय भएपनि सरकारले विधेयकमार्फत पीडितलाई न्याय  दिने बाटो रोजेको थियो । एमाले संसद खोल्न बाध्य भएपनि रास्वपाले फेरि संसद अवरुद्ध गरेका कारण विधेयक आइतबार ढिला पारित भएको थियो ।

कानुन, न्याय तथा संसदीय मामिला मन्त्री धनराज गुरुङले राष्ट्रिय सभामा उत्पत्ति भएको सो विधेयकलाई पारित गरियोस् भनी प्रस्ताव प्रस्तुत गरेका थिए । सभामुख देवराज घिमिरेले निर्णयार्थ पेश गरेका थिए । संसद अवरुद्ध गरेका एमाले र रास्वपाले पनि विधेयक पक्षमा उभिएका थिए ।

मुलुकी देवानी संहिता, २०७४ मुलुकी देवानी कार्यविधि संहिता, २०७४, मुलुकी अपराध संहिता, २०७४ र मुलुकी फौजदारी कार्यविधि संहिता, २०७४ लाई संशोधन गर्न जारी भएको उक्त अध्यादेश प्रतिनिधि सभाबाट गत वैशाख २७ गते र राष्ट्रिय सभाबाट गत जेठ ५ गते स्वीकृत भएको अध्यादेश एमालेकाे अवरोधले निष्क्रिय भएको थियो ।

पीडित हिडेर काठमाडौं आएपछि सरकारले अध्यादेशमार्फत भएपनि न्याय दिने प्रतिवद्धता जाहेर गरेको थियो । एमालेले संसद अवरुद्ध गरेर अध्यादेश निष्क्रिय बनाएपछि पीडितहरुले फेरि खबरदारी गरेका थिए । पीडितलाई गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले सडकमै भेटेर विधेयकबाट भएपनि न्याय दिलाएरै छोड्ने प्रतिवद्धता जाहेर गरेका थिए ।

विधेयक पारित गराउन सरकारले निकै मेहनेत गर्नु पर्याे । विपक्षी दलहरुकाे विरोध र गालीलाई सहेर बसेरै भएपनि सरकारले विधेयक पारित गराएरै छडेको छ ।

यसले पीडितलाई खुशी बनाएको छ । उनीहरुले सरकारलाई धन्यवाद समेत दिएका छन् । पीडितहरुले सामाजिक संजालमा आफूलाई न्याय दिन सरकारले गरेको मेहनेतको प्रशंसा समेत गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal