आज :

चीनले ल्यायो नयाँ विदेश नीति, अब पश्चिमा देशहरुलाई जवाफ दिने

  • अनलाइन डबली

काठमाडौं । चीनले नयाँ विदेश नीति लागु गर्ने भएको छ । चीनले आफ्नो विदेश मामिलालाई सुदृढ बनाउन भन्दै नयाँ नीति ल्याएको चिनियाँ संचारमाध्यमहरुले बताएका छन् । चीनले विदेश मामिला व्यवस्थापनको अन्तर्राष्ट्रिय विषय समेटेर राष्ट्रिय कानुन पनि संशोधन गरेको छ ।

चीनले पश्चिमाहरुले प्रत्यक्ष हस्ताक्षेप बढाउँदै लगेको भन्दै नयाँ नीति ल्याएको बताइएको छ । अब चीनले पश्चिमाहरुको प्रतिबन्ध वा हस्तक्षेपविरुद्धको सामना गर्न भन्दै संसदबाटै नयाँ विदेश नीति पारित गरेको छ ।

ग्लोबल टाइम्सका अनुसार चीनको संसद नेशनल पिपल्स अफ कंग्रेसले डिसेम्बर २०२२ मा नयाँ विदेश नीतिको मस्यौदा तयार गरेको थियो । उक्त मस्यौदामाथि विधायिकी मामिला आयोग, चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको स्थायी कमिटी, पार्टीको सल्लाहकार कमिटी र विज्ञमाझ छलफल गराएर पारित गरेको छ ।

चीनले नयाँ नीतिलाई मुख्य ६ भागमा विभाजन गरिएको विदेश नीतिमा नीतिमा विश्व व्यवस्थामा आएका नयाँ बहस र पहललाई पनि समावेश गरिएको छ । चीनले नयाँ नीतिमार्फत मुलुक र जनताको रक्षाको क्षमता विकास गर्ने प्रतिवद्धता पनि व्यक्त गरेको छ ।

चीनले अन्तर्राष्ट्रिय कानुन मिचेर चीनको सार्वभौमसत्ता तथा सुरक्षामा चुनौती दिए जवाफी कारबाही गर्ने नयाँ नीतिमा उल्लेख गरेको छ । राष्ट्रिय स्वाधीनताको रक्षा, सामरिक तथा विकासका स्वार्थको रक्षाका लागि पनि कानुन नभएकाले चीनले यसको आवश्यकता महसुस गरेको चिनियाँ अधिकारीहरुले बताएका छन् ।

पश्चिमाहरुले बढाउँदै लगेको हस्तक्षेपलाई अन्तर्राष्ट्रिय कानुनले समाधान गरेका कारण चीनले नयाँ नीति ल्याएको हो ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal