आज :

युक्रेनद्वारा हार स्वीकार, सेभेरोडोनेट्स्कसहित डाेनबासका सबै क्षेत्र रुसको कब्जामा

  • अनलाइन डबली

काठमाडौँ । केही हप्तौंदेखि भिषण लडाइँ जारी रहेको युक्रेनको सामरिक महत्व बोकेको पूर्वी शहर सेभेरोडोनेट्स्कमा युक्रेनले हार स्वीकार गरेको छ । रुसी सेनासँग अन्तिम प्रतिवाद गरिरहेका सानो टुकुडीलाई युक्रेनले पछि हट्न आदेश दिएको छ ।

रुसले युक्रेनसँग जोड्ने पुलहरु भत्काएको थियो भने शहरमा पसेर आत्मसमर्पण गरेर ज्यान जोगाउन युक्रेनी फौजलाई भनिरहेको थियो । तर, पनि युक्रेनको सानो फौजले शहरको एकछेउमा लुकेर बसेको थियो । युक्रेनले आफैले अन्य क्षेत्रबाट रुसी फौजमाथि प्रहार गर्दै आएको थियो ।

दुबै पक्षले गोलाबारी र भौतिक संचरना तथा पुलहरु भत्काएका थिए । रुसले किभसँगको सम्बन्ध विच्छेद गराउन खोजेको थियो भने युक्रेनी फौजले रुस सेना आउन क्षेत्रका पुलहरु भत्काएको थियो । बीबीसीका अनुसार युक्रेनी फौजी भएसँगै अब लुहान्स्कको सबै भाग रुसी नियन्त्रणमा पुगेको छ ।

लिसिचान्स्क शहरमा युक्रेनी फौजले मानव इलाकामा लुकेर प्रतिवाद गरिरहेको छ । यो शहर पनि केही दिनमै रुसको कब्जामा जाने बताइएको छ । अब रुसी सेना सेभेरोडोनेत्स्कबाट लिसिचान्स्क शहरतिर अघि बढेको बताइएको छ ।

लुहान्स्क क्षेत्रका प्रमुख सेर्हेई हाइडाईले युक्रेनी टेलिभिजनमा बोल्दै आफ्नो सेना फिर्ता भएको स्वीकार गरेको अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुले जनाएका छन् । उलने भने, “महिनौँदेखि लगातार बमबारी भइरहेको ठाउँमा अडिग हुनुको कुनै अर्थ नरहेको ।” बीबीसीका अनुसार त्यहाँबाट पछि हटेको सेनलाई नयाँ ठाउँमा आड लिन र त्यहाँबाट लडाइँ जारी राख्न हाइडाईले निर्देशन दिएको बताएका छन् ।

यो क्षेत्र रुसी भाषीहरु बसोबास गर्छन् । त्यसैले रुसले यो क्षेत्रलाई प्राथमिकतामा राखेको थियो । डोनेट्स्क र लुहान्स्कसहितको भूभागलाई डोनबास भनिन्छ । यो युक्रेनको ठूलो औद्योगिक क्षेत्र पनि हो ।

यो क्षेत्रलाई किभले रुसी भएको नजरले हेर्ने गरेको बताइन्छ । किभसँग असन्तुष्ट डोनबास क्षेत्रका आदिबासीहरुले अलग राज्यको माग गर्दै सन् २०१४ देखि नै संघर्षरत छन् । किभले डोनबासमा रहेका रुसी भाषीहरूमाथि दमन गर्दै आएको रुसको दाबी छ ।

सेभेरोडोनेट्स्कका गभर्नर हाइडाईका अनुसार शहरको पूर्वाधार पूर्ण रूपले ध्वस्त भएको बताउँदै र ८० प्रतिशत घरहरुमा गम्भीर क्षति पुगेको छ । यो क्षेत्रमा एक लाख जनसंख्या बस्दै आएको थियो ।

यहाँ युक्रेनका विशाल रासायनिक कारखानाहरु छन् । त्यसैले पनि रुस र युक्रेनको लागि महत्वपूर्ण क्षेत्रको रुपमा हेरेका थिए । युद्धबाट बच्न सर्वसाधारण रासायनिक कारखानामा आश्रय लिइरहेका थिए । युक्रेनी सेनाले हार स्वीकार गर्दै पछि हटेपछि यो क्षेत्र शान्त भएको बताइएको छ ।

यसैबीच रूसले युक्रेनमा नयाँ संस्करणका अस्त्र पठाएकाे छ । अमेरिकाले ग्लाेबल हक यूएभी युक्रेनलाइ दिएपछि रूसले नयाँ संस्करणका मिसाइल, डिफेन्स सिस्टमसहित अस्त्र पठाएकाे छ । यी अस्त्र बाेकेका गाडीहरू राजधानी किभतिर

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal