News Portal

 • ३५ वर्षीय कम्युनिस्ट नेता चिलीको राष्ट्रिपतिमा निर्वाचित, बने सबैभन्दा कम उमेरको राष्ट्रपति

  डबली संवाददाता२०७८ पुस ५ गते
  १०० पटक

  काठमाडौँ । युवा कम्युनिस्ट नेता गेब्रिएल बोरिक चिलीको राष्ट्रपतिमा निर्वाचित भएका छन् । राष्ट्रपति चुनावमा ३५ बर्षीय बोरिकले अति दक्षिणपन्थी प्रतिद्वन्द्वी जोसे एन्टोनियो कास्टलाई फराकिलो मतले हराएको अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुले जनाएका छन् ।

  चिलीको निर्वाचन आयोगका अनुसार बोरिकले ५६ प्रतिशत मत पाएको छन् भने प्रतिस्पर्धी दक्षिणपन्थी नेता कास्टले ४४ प्रतिशत मत पाएका थिए ।

  बीबीसीका अनुसार कास्टलले मतदान सकिएको साढे एक घण्टापछि र मतपत्र गणना आधा बाँकी नै रहँदा आफ्नो हार स्वीकार गरेका थिए । गनिएको करिब आधा मतपत्रमा बोरिकले ५६ प्रतिशत मत पाएका थिए । यता कास्टले भने ४४ प्रतिशत मत पाएका थिए ।

  सन् २०१९ र २०२० मा चिलिमा असमानता र भ्रष्टाचार विरोधमा सरकारी विरोधका प्रदर्शनपछि निर्वाचन भएको हो । दुबै उम्मेद्वारले देशका लागि एकदम फरक दृष्टिकोण प्रस्ताव गरे र यी दुबै राजनीतिक दलको प्रतिनिधित्व गर्ने बाहिरी व्यक्ति हुन् जो कहिल्यै सरकारमा रहेनन् ।

  बोरिकले चिलीको निवृतभरण र स्वास्थ्य प्रणालीमा सुधार ल्याएर, सातामा ४५ देखि ४० घन्टाको काम घण्टा निर्धारण गर्ने र हरित लगानी प्रवद्र्धन गरी असमानता हटाउने प्रतिवद्धता व्यक्त गरेका छन् ।

  यता कास्टले भने कानुन व्यवस्था बनाएर, कर र सामाजिक खर्च घटाउने वाचा गरेका थिए । कास्टले पूवै सैनिक जनरल अगस्टो पिनोसेको विरासतलाई सही ठहर मानेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्