News Portal

 • देशभर वर्षाः अझै केही दिन भारी वर्षा हुने, बाढी र पहिरोको जोखिम

  डबली संवाददाता२०७८ भदौ १३ गते
  ६५ पटक

  काठमाडौँ । अझै केही दिन वर्षा जारी रहने मौसमविदले जनाएका छन् । केही दिनदेखि सक्रिय भएको वर्षाका कारण देशका प्राय अधिकांश स्थानमा वर्षा भइरहेको छ । वर्षाका कारण तराईका केही ठाउँमा डुबान हुनुको साथै पहाडी क्षेत्रमा पहिरोका कारण जनधनको क्षति पनि भएको छ ।

  वर्षा अझै केही रहने भएका कारण बाढी पहिरोको जोखिम रहेको भन्दै सतर्क रहन प्रशासनले आग्रह गरेको छ ।

  यसैबीच दुई दिनयता सबैभन्दा धेरै नवलपरासी पूर्व र पश्चिममा पानी परेको छ । देशका विभिन्न १३ वटा वर्षा मापन केन्द्रमा ठूलो वर्षा भएको रेकर्ड भएको छ ।

  मौसमविद्का अनुसार नवलपरासी पूर्व र पश्चिम, रुपन्देही, कपिलवस्तु, सिन्धुली, चितवन र धनुषाका वर्षामापन केन्द्रमा ठूलो वर्षा भएको मापन गरिएको छ । मौसमविद् प्रतिभा मानन्धरका अनुसार अझै केही दिन पानी पर्ने सम्भावना छ ।

  मनसुनको न्यूनचापीय रेखा तराईको भू–भाग नजिकै रहेकाले झरी रोकिने सम्भावना नभएको मौसमविद् मानन्धरले बताउनुभयो । तराई नजिकै मनसुनी न्यूनचापीय रेखा रहिरहेकाले मनसुनी गतिविधि सक्रिय नै रहेकाले अझै केही दिन पानी पर्ने सम्भावना रहेको उहाँले बताउनुभयो ।

  तराईको भू–भाग नजिकै रहेको न्यूनचापीय रेखा तल नझरेसम्म मौसम नखुल्ने मौसमविद्ले बताएका छन् । आज प्रदेश-१, गण्डकी प्रदेश, कर्णाली प्रदेश, लुम्बिनी प्रदेश र सुदूरपश्चिम प्रदेशका केही ठाउँमा आज दिउँसो ठूलो पानी पर्ने सम्भावना छ ।

  यस्तै, राति प्रदेश १, वाग्मती, गण्डकी कर्णाली र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा ठूलो पानी पर्ने मौसमविद्ले बताएका छन् । लगातार वर्षा भइरहेकाले तराईका जिल्लामा डुबानको जोखिम उच्च छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्