News Portal

 • चिनियाँ ‘लङ मार्च ५ बी’ रेकट पृथ्वीमा खस्यो, कुनै क्षति भएन

  डबली संवाददाता२०७८ बैशाख २६ गते
  २०२ पटक

  काठमाडौं । पृथ्वीमा फर्किने क्रममा अन्तरिक्षमा अनियन्त्रित बनेको चिनियाँ रकेट पृथ्वीमा खसेको छ । रकेट कहाँ खस्ला र कति क्षति गर्दा भनेर चिन्ता बढेको थियो । तर, रकेटले कुनै क्षति भने गरेन । बीबीसीका अनुसार रकेट हिन्द महासागरमा खसेको छ । रकेटको भग्नावशेषको मुख्य भाग माल्दिभ्सको पश्चिमतर्फ हिन्द महासागरमा रहेको छ ।

  यसअघि रकेटको भग्नावशेष भूमध्यसागर वा साउथ प्यासिफिकमा खस्ने अनुमान् गरिएको भएपनि हिन्द महासागरमा खसेको चिनियाँ अधिकारीलाई उदृत गर्दै बीबीसीले जनाएको छ । घटनामा मानवीय क्षति भएको जानकारी प्राप्त नभएको खबरमा उल्लेख छ ।

  भग्नावशेषको धेरैजसो भाग भने पृथ्वीको वायुमण्डलमा प्रवेश गरे लगत्तै नष्ट भएको चिनियाँ अन्तरिक्ष एजेन्सीले जनाएको छ । सन् १९९० यता १० टनभन्दा बढी तौल भएको कुनै पनि वस्तु पृथ्वीतर्फ खसेको यो पहिलो पटक हो । यो रकेटलाई चीनले अन्तरिक्षमा नयाँ स्टेशन बनाउन प्रक्षेपण गरेको थियो ।

  अप्रिल २९ तारिखदेखि रकेटको इन्धन सकिएको र अन्य प्राविधिक समस्याका कारण नियन्त्रण बाहिर गएको थियो । सन् २०२० को मे महिनामा यस्तै रकेट प्रक्षेपण गर्दा पनि त्यसका टुक्राटाक्री पश्चिम अफ्रिकाका गाउँहरूमा खसेका थिए ।

  लङ मार्च रकेट पृथ्वीमा प्रवेश गर्ने क्रममा अधिकांश भाग ध्वस्त भएको थियो । तर केही भाग ७२.४७ ड्ढ पूर्व र २.६५ड्ढ उत्तर अक्षांश र देशान्तर भएको स्थानमा झरेको चिनियाँ सरकारी सञ्चारमाध्यमहरूले जनाएका छन् ।

  अमेरिकी र युरोपेली ट्र्याकिङ वेबसाइटहरूले अनियन्त्रित रूपमा झरिरहेको लङ मार्च–५ बी रकेटको अनुगमन गरिरहेका थिए । चिनियाँ सञ्चारमाध्यमका अनुसार रकेटका केही भागहरू बेइजिङको स्थानीय समयानुसार आइतवार १०ः२४ बजे वायुमण्डलमा पुनः प्रवेश गरेका थिए ।

  अन्तरिक्षसम्बन्धी विषयका विज्ञहरूले भने पृथ्वीको निकै ठूलो सतह समुद्रले ओगटेको र धेरै भूभागमा बसोबास नरहेका कारण रकेटका टुक्रा कसैलाई लाग्न सक्ने सम्भावना निकै कम रहेको अनुमान गरेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्