News Portal

 • सात महिनाको यात्रापछि मंगलग्रहमा पुग्यो अमेरिकी यान, जीवनको सम्भावना खोज्ने

  डबली संवाददाता२०७७ फागुन ७ गते
  ३५३ पटक

  काठमाडौं । सात महिनाको यात्र पार गरेर अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाको अन्तरिक्ष यान मंगल ग्रहमा अवतरण गरेको छ । नेपाली समयानुसार शुक्रवार बिहान २ः४५ बजे पर्सिभिअरन्स रोभरले मंगल ग्रहको सतहमा अवतरण गरेको बीबीसीले जनाएको छ ।

  सन् १९७० पछि मंगल ग्रहमा जीवनको सम्भावना खोज्ने नासाको यो पहिलो प्रयास हो । यानले ४७ करोड किलोमिटर यात्रा गरेर मङ्गल ग्रह पुगेको हो । यानका ६ वटा पाङ्ग्रा भएको अमेरिकी अन्तरिक्ष यान पर्सिभिअरन्सले जनाएको छ ।

  यति लामो समय लगाएर अन्तरिक्ष यान मंगल ग्रहमा अवतरण गर्नुअघि वैज्ञानिकले सबैभन्दा कठिन चुनौती मङ्गल ग्रहको सतहमा सुरक्षित अवतरण गर्नु नै रहेको बताएका थिए । अन्तरिक्षको यानकाे सफल अवतरणसँगै क्यालिफोर्नियामा रहेको कन्ट्रोल सेन्टरमा अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासाका वैज्ञानिकले खुशी मनाएका अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुले जनाएका छन् ।

  नासाका अनुसार यानले मंगल ग्रहमा पहिले जीवन भए/नभएको अध्ययन गर्ने गर्नेछ । अहिलेसम्म मङ्गल ग्रहमा १४ मिसनले अवतरण गर्ने प्रयास गरेकोमा आठ प्रयास सफल भएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्