News Portal

 • फेरि आयो सलह, दाङ-प्यूठान र जुम्लामा एकैपटक देखियो

  डबली संवाददाता२०७७ असार २९ गते
  ३९५ पटक

  काठमाडौं । नेपालमा फेरि सलहको एक झुण्ड भित्रिएको छ । प्रदेश नम्बर पाँचको दाङबाट आइतबार विहान भित्रिएको सलह प्यूठान, बागलुङका विभिन्न क्षेत्रमा कमैबारीमा हमला गरेको छ । आइतबार नै जुम्लामा पनि सलहको झुण्ड देखा परेको छ । उक्त झुण्ड दोस्रो पटक भारतबाट प्रवेश गरेको हो वा पहिलेको हो भन्नेबारे अनुसन्धान भइरहेको कृषि कार्यालयले जनाएको छ ।

  सलह सूचना केन्द्रका अनुसार पहिलो पटक भित्रिएको सलह केही दिनपछि पुनः सक्रिय भएको छ । साना साना झण्डमा बाँडिन बोकेको सलह पुनः सक्रिय भएको हो । आइतबार विहान साढे ९ बजेतिर भारतको सितापुर र बहराइचबाट एउटा ठूलो झुण्ड दाङको गढवा गाउँपालिकामा प्रवेश गरेको थियो ।

  आइतबार नेपाल प्रवेश गरेको सलहको झुण्ड पहिले भन्दा ठूलो भएको गढवा गाउँपालिकाका सूचना केन्द्रका प्रमुख रामकृष्ण सुवेदीले बताए । गढवा क्षेत्रमा रहेको झुण्ड दिउँसो उत्तरपूर्वतिर उडेको उनले बताए । उक्त झुण्ड पहाडी जिल्लातिर लागेको अनुमान गरिएको छ ।

  दाङ प्रवेश गरेको सलह आर्घाखाँची, प्यूठान, रोल्पा, रुकुम पुग्ने सक्ने भन्दै किसान चिन्तित भएका छन् । यसअघि असार १३ गते नेपाल प्रवेश गरेको सलह वर्षा र हावा हुरीका कारण तितवर वितर भएर निष्कृय भएको र घाम लागेपछि पुनः सक्रिय भएको बताइएको छ ।

  सलह नेपाल प्रवेश गरेको यतिका दिन भइसक्दा पनि सरकारले कुनै तयारी गरेको छैन । कृषकहरु आगो र थालको भरमा बालीमा पहरा दिइरहेका छन् । तर विषादि अन्य उपाय लगाएर कसरी सलह भगाउने भन्नेबारे सरकारले अहिलेसम्म कुनै योजना बनाएको छैन ।

  पहिले प्रवेश गरेको सलह पनि पश्चिम नेपालका सबै जिल्लामा पुगिसकेको तर वर्षाका कारण निष्कृय भएको र केही दिनयता घाम लागेका क्षेत्रमा कमैबारीमा हमला गर्ने गरेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्