News Portal

 • लकडाउनको १०८ औं दिनः सार्वजनिक यातायात र ट्याक्सी चल्न दिने निर्णय, ५० प्रतिशत बढी भाडा

  डबली संवाददाता२०७७ असार २५ गते
  ४१५ पटक

  काठमाडौं । कोरोना रोकथाम तथा नियन्त्रणको लागि भन्दै जारी लकडाउनको १०८ औं दिनमा सार्वजनिक यातायात संचालन गर्न दिने सरकारले निर्णय गरेको छ । यो निर्णय दुई अघिको भएपनि सरकारले आजमात्रै सार्वजनिक गरेको छ ।

  मन्त्रिपरिषद्को मंगलबारको बैठकले काठमाडौँ उपत्यकासहित देशभर छोटो दुरीका सार्वजनिक यातायातका साधन सञ्चालन गर्न दिने निर्णय गरेको थियो । उपत्यका भित्र र बाहिर जिल्लाभित्र मात्रै यातायात चल्न पाउने भएका हुन् ।

  सरकारका प्रवक्ता तथा अर्थ र संचार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री युवराज खतिवडाले काठमाडौं उपत्यकाको हकमा काठमाडौं, ललितपुर र भक्तपुर जिल्लाभित्र र उपत्यका बाहिरको हकमा सम्बन्धित जिल्लाभित्र मात्र सार्वजनिक यातायातका साधन चलाउन पाइने जानकारी दिए । मन्त्रिपरिषदले सिट क्षमताको बढीमा आधा यात्रु राखेर छोटो दुरीको यातायात सञ्चालन गर्न दिने निर्णय गरेको हो ।

  मन्त्री खतिवडाले चालक र सहचालकले मास्क र यात्रुले मास्क अनिवार्य लगाउनुपर्नेछ । साथै, भाइजर र पञ्जा अनिवार्य लगाउनुपर्नेछ । ढोका र यातायातका साधनभित्र स्यानिटाइजर राख्नुपर्नेछ । साथै सामाजिक दूरी कायम गर्न सिटको एउटा पंक्तिमा एक जनामात्र राख्नुपर्नेछ । एक दिनमा एक पटक यातायातको साधन निसंक्रमण पनि गर्नुपर्नेछ ।

  सरकारको यो निर्णयअनुसार लामो दुरीका सार्वजनिक यातायातका साधन अझै सञ्चालन गर्न पाइनेछैन । त्यसैगरी सरकारले ट्याक्सी पनि चलाउन दिने निर्णय गरेको छ । चालकबाहेक दुई जनासम्म यात्रु राखेर ट्याक्सी चलाउन पाउनेछन् । एउटै परिवारको सदस्य भए ५ वर्षमुनिका बालबालिकालाई पनि राख्न छुट दिइनेछ । सार्वजनिक यातायातजस्तै ट्याक्सी पनि उपत्यकाको हकमा तीन जिल्ला र बाहिर जिल्लाभित्र मात्र चलाउन पाउनेछन् ।

  त्यसैगरी यातायात व्यवसायीहरुले ५० प्रतिशत भाडा बढाउन पाउनेछन् । सिट क्षमता अनुसार सञ्चालन नहुने भएकाले सञ्चालन खर्चका लागि हाल कायम भाडाको ५० प्रतिशत थपेर लिन पाउने निर्णय गरेको मन्त्री डा. खतिवडाले जानकारी दिए । यो व्यवस्था सार्वजनिक यातायातको हकमात्रै हो, ट्याक्सीले भने बढी भाडा लिन पाउने छैन ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्