News Portal

 • एक सातामा उपत्यकाबाट १० लाख यात्रु बाहिरिए, ६ लाख भित्रिए

  ३३२ पटक

  दसैँ, तिहार र छठलगायतका चाडपर्व मनाउनका लागि पछिल्लो एक हप्तामा १० लाख मानिस काठमाडौंबाट बाहिरिएका छन् ।

  यातायात व्यवस्था विभाग र नेपाल यातायात व्यवसायी राष्ट्रिय महासंघका अनुसार काठमाडौंबाट बाहिरिने ४ नाका प्रयोग गरी मंगलबारसम्ममा १० लाख मानिस बाहिरिएका छन् ।

  विभिन्न नाकाबाट काठमाडौंमा ६ लाख मानिस भित्रिएको ट्राफिक प्रहरीले जानकारी दिएको छ । यातायात व्यवस्था विभागका निर्देशक तीर्थराज खनालले दैनिक १ लाखदेखि १ लाख २५ हजारसम्म मानिस बाहिरिने गरेको बताए ।

  पछिल्ला वर्षहरूमा यात्रु आफैँले सवारीसाधन रिजर्भ गरेर पनि घर जाने चलन छ । त्यो संख्यालाई भने नजोडिएको उनको भनाई छ । ट्राफिक प्रहरीले भने १० लाख मानिस बाहिरिए पनि ६ लाख मानिस काठमाडौं भित्रिएको जानकारी दिए ।

  महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार केही वर्षदेखि काठमाडौंमै दसैँ मनाउने क्रममा वृद्धि भइरहेको छ । पहिले काठमाडौंबाट बाहिरिने मानिस मात्र हुन्थे, तर अहिले भित्रिने मानिसको संख्या पनि उत्तिकै छ,’ प्रवक्ता पौडेलले भने ।

  यसले पनि उपत्यकाभित्रै दसैँलगायतका पर्व मनाउने क्रम वृद्धि हुँदै गएको छ । बिहीबारदेखि शनिबारसम्म काठमाडौंबाट घर फर्किनेको संख्या अधिक हुन्छ । ३ दिनमा यातायात व्यवस्थापन कठिन हुने यातायात व्यवस्था विभाग र यातायात व्यवसायीले बताएका छन् ।

  ट्राफिक प्रहरीले भने सबै नाकामा आवश्यक जनशक्ति पर्याप्त रहेको र कुनै अप्रत्याशित घटना नभएको अवस्थामा सहज रूपमा यातायात व्यवस्थापन हुने जानकारी दिएको छ । सडकका खाल्टाखुल्टीले गन्तव्यमा पुग्न ढिलाइ भइरहेको नेपाल यातायात व्यवसायी राष्ट्रिय महासंघका महासचिव सरोज सिटौलाले बताए ।

  यसका साथै दसैँ-तिहारको समयमा यात्रुबाहक सवारीसाधनलाई पहिलो प्राथमिकता दिएको पनि बताए । यातायात व्यवस्था विभागले यसअघिको सूचनालाई सच्याउँदै बिपी राजमार्गबाहेक सडकमा रुट परमिट लिनुनपर्ने व्यवस्था गरेको छ ।

  विभागले १२ असोज (आइतबार) देखि १९ असोजसम्म रुट परमिट लिनुनपर्ने व्यवस्था गरेको हो । दसैँ, तिहार, छठजस्ता चाडपर्व मनाउन घर जाने यात्रुको सहजका लागि ८ दिनका लागि बाटो इजाजतपत्र नचाहिने व्यवस्था गरिएको यातायात व्यवस्था विभागका निर्देशक तीर्थराज खनालले बताए । बिपी राजमार्गमा भने सडकको संवेदनशीलताका कारण ठूला सवारीसाधन सञ्चालन गर्न अनुमति लिनुपर्नेछ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्