आज :

श्रीलंकाको राष्ट्रपति निर्वाचनमा विक्रमासिङ्घे र राजापाक्षे भिड्ने

  • अनलाइन डबली

काठमाडौँ । श्रीलंकामा राष्ट्रपतीय निर्वाचन नजिकिँदै छ र त्यसलाई लिएर राजनीतिमा हलचल मच्चिएको छ । यसैबीच राष्ट्रपति रनिल विक्रमासिङ्घेले पनि निर्वाचनमा उम्मेदवार बन्ने बताइएको छ । यदि विक्रमासिङ्घेले आफ्नो दाबी प्रस्तुत गरे भने उनले आफ्नै मन्त्रीमण्डलका सहकर्मी विजयादास राजापाक्षेबाट चुनौती सामना गर्न सक्ने मिडिया रिपोर्टमा बताइएको छ । राजापाक्षे हाल श्रीलंकाको कानून मन्त्रीको पदमा छन् ।

श्रीलंका फ्रिडम पार्टी (एसएलएफपी) का अध्यक्ष तथा पूर्व राष्ट्रपति मैत्रीपाला सिरिसेनाले नोभेम्बर १५ अघि हुने राष्ट्रपति चुनावमा ६५ वर्षीय विजयादास राजापाक्षे आफ्नो पार्टीको उम्मेदवार हुने बताएका छन् । सिरिसेनाले राजापाक्षे एसएलएफपीका लागि उपयुक्त उम्मेदवार भएको बताए ।

यसअघि राजपाक्षे श्रीलंका पोदुजाना पेरामुना (एसएलपीपी) पार्टीको सदस्य थिए, जुन अहिले फुटेको छ । यो पार्टी महिन्दा राजापाक्षेप्रति वफादार युनाइटेड पिपुल्स फ्रिडम एलायन्सका नेताहरूको भेला थियो । ७५ वर्षीय विक्रमासिङ्घे एसएलपीपी नेताहरूको टोलीको नेतृत्व गरिरहेका छन् । यसबाहेक, पार्टीका अन्य सदस्यहरू विपक्षी नेता सजित प्रेमदासको नेतृत्वमा रहेको समगी जन बलवेगया (एसजेबी) राजनीतिक गठबन्धनमा आवद्ध छन्। विशेष कुरा के छ भने यो निर्वाचनमा एसएलपीपीले उम्मेदवार दिने सम्भावना देखिँदैन । वास्तवमा, पार्टीले २०२२ मा ठूलो विरोधको सामना गर्यो, जब प्रदर्शनकारीहरूले श्रीलंकाको आर्थिक संकटको लागि राजपक्षे परिवारलाई दोष दिए ।

अर्कोतर्फ, विक्रमासिङ्घेले आफ्नो उम्मेदवारी घोषणा गरेका छैनन्, यद्यपि उनी देशलाई दिवालियापनबाट बाहिर ल्याउनका लागि पुन: चुनावका लागि क्रसपार्टी समर्थनमा भरोसा गरिरहेका छन् । अर्कोतर्फ प्रमुख प्रतिपक्षी दलका नेता सजिथ प्रेमदासा र माक्र्सवादी जनता विमुक्ति पेरामुना (जेभीपी) पार्टीकी नेतृ अनुरा कुमारा दिसानायकेले उम्मेदवारी घोषणा गरिसकेका छन् ।

सिरिसेनाको पार्टी एसएलएफपी अप्रिलको सुरुदेखि नै अस्तव्यस्त रहेको देखिन्छ । यस अवधिमा उनले राजापाक्षेलाई पार्टीको कार्यवाहक अध्यक्षको रूपमा मनोनयन गरे तर अदालतको आदेशले सिरिसेनालाई नेताको रूपमा प्रतिबन्ध लगाइदिएको थियो ।

यति मात्र होइन, अदालतले राजापाक्षेलाई काम गर्नबाट रोक्न पनि आदेश दिएको थियो । समग्रमा सिरिसेना र पूर्व राष्ट्रपति चन्द्रिका कुमारतुंगा नेतृत्वको दुई समूह गम्भीर कानुनी विवादमा फसेका छन् ।

श्रीलंकाको आगामी राष्ट्रपतिको निर्वाचन सेप्टेम्बरदेखि अक्टोबरको बीचमा हुदै छ ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal