आज :

भारतले धौलीगंगा बाँधबाट कति क्युसेक पानी खोल्ने बताएन, नेपालतर्फ क्षतिको सम्भावना 

  • अनलाइन डबली

काठमाडौं । भारतको धौलीगङ्गा जलविद्युत् परियोजनाकाे बाँधका ढोका खोलेको छ । विहानदेखि राति ८ बजेसम्म बाँधको ढाेका खोल्ने सूचना जारी गरिएको छ । स्थानीय प्रशासनले महाकाली नदी किनारमा बसोबास गर्नेहरुलाई बेलुकासम्म सतर्कता अपनाउन आग्रह गरेको छ ।

यसपटक भारतले पूर्वसूचना दिएपनि कति क्यूसेक पानी नदीमा छोड्ने हो भन्नेबारे भारतले बताएको छैन । वर्षाका कारण महाकाली नदीमा पानीको सतह बढेको बेला बाँधका ढोका खोल्दै नेपालतर्फ क्षति पुर्याउन सक्ने अनुमान गरिएको छ । नदीमा पानीको सतह कति बढ्छ भन्ने कुरै नै थाहा नभएकोले स्थानीय अन्यौलमा छन् । कति पानी छोड्ने हो भन्ने पूर्व जानकारी‍ नदिएका कारण नेपालतर्फ क्षति हुन सक्ने स्थानीयहरु बताउँछन् ।

भारतको उत्तराखण्ड प्रदेश पिथौरागढ जिल्लाको छिरकिल्लामा रहेको उक्त बाँधको ढोका आज १५ घण्टाका लागि खोल्न लागिएको हो ।

यसअघि जिल्ला प्रशासन कार्यालय दार्चुलाले सूचना निकालेर महाकाली नदी किनारमा बसोबास गर्नेलाई सतर्कता अपनाएर सुरक्षित ठाउँमा बस्न तथा नदी छेउछाउ नजान आग्रह गरिसकेको छ । सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी प्रदीपसिंह धामीका अनुसार धौलीगङ्गा जलविद्युत् परियोजनाकाे बाँधका ढोका अहिले बिहानदेखि आज राति ८ बजेसम्म खुल्नेछन् । यो अवधि र त्यसपछि पनि महाकाली नदीमा पानीको सतह बढ्ने भएकाले सतर्कता अपनाउन तथा नदी वारपार नगर्न आग्रह गरिएको छ ।

बाँध खोलिएपछि दार्चुलादेखि बैतडी, डडेल्धुरा, कञ्चनपुर भएर भारततिर बग्ने महाकालीमा पानीको बहाव र सतह बढ्न छ । सीमा क्षेत्रका नेपाली भूमी जोखिमा परेका छन् ।

२०७० साल असार २ र ३ गते एक्कासी धौलीगङ्गाको बाँध खोलेपछि दार्चुला सदरमुकाममा सयभन्दा बढी घर बगाउनुका साथै अर्बौँ रुपैयाँको क्षति भएको थियो । संवाद डबलीले उक्त कुराको सार्वजनिक गरेपछि सरकारले अध्ययन टोली खटाएको थियो । उक्त टोलीको प्रतिवेदन कार्यान्वयन हुन सकेको छैन ।

  • फाइल फोटो

 

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal