News Portal

 • आज भाइटीका, उत्तम साइत विहान ११ः३७ मिनेट

  डबली संवाददाता२०७७ मंसिर १ गते
  ३९५ पटक

  काठमाडौं । आज भाइटीका । तिहारको मुख्य दिन दाजुभाइ दिदीबहिनीले एकअर्कालाई टीका लगाइगाएर मनाइँदैछ । दाजुमभाइ–दिदीबहिनीहरुले एकअर्कालाई टीका लगाइदिएर दिदिले दीर्घायु र समृद्धिको आशिषसँगै मिठो खानेकुरा दिन्छन् ।

  त्यसैगरी दाजुभाइले गच्छेअनुसार सम्मानस्वरुप उपहार दिन्छन् । टीका लगाइदिइसकेपछि दिदीबहिनीले दाजुभाइलाई ओखर, कटुस, मरमसला एवं सेलरोटीलगायतका खानेकुरा दिन्छन् ।

  नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समितिका अध्यक्ष प्रा.डा. रामचन्द्र गौतमका अनुसार भाइटीकाको उत्तम साइत बिहान ११ बजेर ३७ मिनेटमा रहेको छ । राज्य सञ्चालकले साइतमै टीका लगाउनु पर्ने र सर्वसाधारणले भने दिनभरी नै टीका लगाउन सक्ने गौतमले बताए । मंसिर १ गते सोमबार मध्याह्नकालमा टीका लगाउन बाधा नपरे पनि साइत खोज्नेका लागि मकर लग्न, वृष नवमांश, अभिजित् मुहूर्तको शुभसाइत दिइएको समितिले जनाएको छ ।

  मंसिर १ गते भाइटीकाकै दिन यस वर्ष नेपाल संवतको नयाँ वर्ष मनाउनुपर्ने पनि समितिले जनाएको छ । मंसिर २ गते बिहान ७ बजेर ४ मिनेटसम्म मात्र द्वितीया तिथि रहेकाले मंसिर १ गते नै भाइटीका मनाउन शास्त्रसम्मत हुने समितिको ठहर छ ।

  मंसिर २ गते बिहान पनि केही समय द्वितीया तिथी रहेकाले नेवार समुदायका केही व्यक्तिहरुले मंगलबार भाइटीका मनाउने भनी निर्णय गरेका छन् । त्यसैले सरकारले मंसिर २ गते पनि देशभर सार्वजनिक बिदा दिएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्