News Portal

 • माछा-मासु खानाले कोरोना भाईरस संक्रमण हुने जोखिम कति ?

  नरेश बिश्वकर्मा२०७७ कार्तिक ५ गते
  २९६ पटक

  काठमाडौँ । चीनको बुहानबाट फैलिएर विश्वभर महमारीको रुप लिएको कोरोना भाईरस अझै नियन्त्रयण आउन सकेको छैन् । नेपालमा पनि पछिल्लो समय यस्ले झन माहामारीको रुप लिएको छ भने प्रतिदिन संक्रमण दर पनि बढ्दै गईहेको छ । यसैचिमा नेपालीहरुको महान चाड बिजया दशमि पनि नजिकै आएको छ । यो समय अवश्य पनि नेपाली समुदायमा अरु समयको भन्दा बढि मासु खाने चलन छ ।

  कोरोना भाईरस माहामारीको समयमा मासु खानु हुन्छ कि हून्न भनेर संसारमा बहस चलिरहेको बेला विश्व स्वास्थ्य संगठनले नै भनेको छ की मासु खानाले कोरोनाभाइरस संक्रमण हुँदैन तर माछा मासु खानु अघि राम्रोसँग पकाएर सुरक्षित भएर खान सुझायको थियो ।

  सुरुसुरमा बुहानमा कोरोना सुरु हुदा त कतिले मासु खान छोडेको पनि थिए तर पछि बास्तमै मासु र कोरोनाको सम्बन्ध अन्य खानहरु सगको जस्तै हो भन्ने तथ्य सार्वजनिक भए पछि धेरैले मासु खान थालेका थिए ।

  त्यस्तै यूरोपीयन खाद्य सफ्टे एसोसिएसनले पनि एक लेख जारी गरेको छ जहाँ कोरोनाभाइरस खाना मार्फत फैलन सक्छ भनेर कुनै वैज्ञानिक प्रमाण छैन । जस्मा मासु पनि खाना कै रुपमा लिईन्छ ।

  कोरोना भाईरस मासुले गर्दा नसरे पनि तपाइको खाने तरिकाले भने सर्न सक्छ । त्यस्को लागी हामीले हातहरू र खाना पकाउने क्षेत्र सफा राख्ने , बेलाबेलामा माछामासु राख्ने ठाउ र भाडाकुडाहरु सफा राख्ने, काट्दा पनि सफा औजारहरुले काट्ने गनुपर्छ । यसो गर्दा केही हद सम्म भएपनि सुरक्षित हुन सक्छौं ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्