News Portal

 • किम-ट्रम्प वार्ताः ट्रम्पले भने- किमजोङ महान् नेता, उत्तर कोरिया सम्पन्‍न देश

  १२२९ पटक

  काठमाडौँ । उत्तर कोरियाली नेता किमजोङ उन र अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पबीचको वार्ता सुरु भएको छ । पहिलो दिनको वार्ता विहीबारसम्मको लागि सम्पन्‍न भएको छ ।

  भियतनामको एक तारे होटलमा डिनरपछि सुरु भएको वार्ता सुरु भएको हो । आजको वार्ता सम्पन्‍न भएको छ । अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प र नेता किम हनोइस्थित सोफिटेल मेट्रोपोल होटेलमा एकआपसमा करिब २० मिनेट कुराकानी भएको थियो । त्यसपछि उहाँहरू आफ्ना निकट सहयोगीका साथ सोही होटेलमा हल्का भोजमा सहभागी बन्नुभएको थियो ।

  आजको वार्तामा सामान्य भलाकुसारीको साथै संक्षिप्तमा कुरा भएको छ । भोलि हुने वार्तामा बिस्तृत छलफल हुनेछ । दुबै देशका अधिकारीहरुले बताएका छन् ।

  औपचारिक रुपमा वार्ताअघि दुबै नेताले संचारकर्मीसँग संक्षिप्त कुरा गरेका थिए । (पहिलो वार्तामा झैं दुबै नेताले हात मिलाएका थिए ।
  ट्रम्पले संचारमाध्यमहरुकै अगाडि किमजोङको खुलेर प्रसंशा गरे । उनले किमलाई महान् नेता भन्दै उत्तर कोरियासँग ठूलो आर्थिक क्षमता भएको समेत बताए । सोही क्षमताका कारण उत्तर कोरियाले आर्थिक क्षेत्रमा ठूलो फड्को मार्न सक्ने बताएको सीएनएनले समाचारमा उल्लेख गरेका छन् ।

  राष्ट्रपति ट्राम्पले भने, “मलाई लाग्छ तपाईंको देशको ठूलो आर्थिक क्षमता छ । तपाईंको देशको लागि एकदम ठूलो भविष्य हुनेछ, तपाईं एक महान नेता हुनुहुन्छ ।” ट्रम्पले त्यसको लागि किमलाई आफूले सहयोग गर्ने समेत बताए ।

  पहिलो वार्ता भन्दा यो पटक नेता किमजोङ पनि खुलेर कुरा गरेका थिए । उनले वार्ता सफल हुने विश्वास व्यक्त गर्दै त्यसको लागि सबै बाधाहरु हटाउन आफूहरु तयार रहेको बताए ।

  भियतनाम सरकारले वार्ता स्थलको सुरक्षा व्यवस्था कडा बनाएको छ भने दुबै नेतालाई भब्य स्वागत गरिएको थियो । सडकमा झाँकीसँगै होटलको मुल ढोकादेखि वार्ता स्थलमसम्म ट्रम्प र किमजोङका विभिन्न तस्वीर सजाइएका छन् ।

  डिनर तथा वार्ता स्थलमा सिमित पत्रकारहरुलाई मात्रै अनुमति दिइएको थियो । संवेदनशीलताको कारणले गर्दा सबै पत्रकारहरुलाई उक्त स्थानमा जान अनुमति नदिएको ट्रम्पका प्रेस सचिव सारा स्यान्डर्सले भने ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्