आज :

रुसले तैनाथ गर्यो अपग्रेडेड टोर- एम २ डिफेन्स सिस्टम, अमेरिका र टर्कीले दिएका मिलाइल र ड्राेन नष्ट गर्ने दाबी

  • अनलाइन डबली

काठमाडौँ । रुसले नयाँ टोर–एम २ डिफेन्स सिस्टम युक्रेनमा तैथान गरेको छ । कमदेखि मध्यम दूरीको हमलालाई निस्तेज पार्न रुसले यो सिस्टक तैनाथ गरेको हो । रुसले अपग्रेड गरेर यो डिफेन्स सिस्टम तैनाथ गरेको छ । यसले २७ मिटर तलबाट उड्ने मिसाइललाई समेत निसाना बनाउन सक्छ ।

टोर–एम २ ले फाइटर जेट, हेलिकोप्टर, ड्रोन, मिसाइल, रकेटलाई बिचमै नष्ट पार्न सक्ने रुसले दाबी गरेको छ । एक ठाउँबाट अर्को ठाउँसम्म सजिलै सकिन्छ । पुरानो टोरका भन्दा नयाँको गति पनि बृद्धि गरिएको छ । यसको गति प्रतिघण्टा ९० किलोमिटर छ । जुनसुकै मौसममा पनि काम गर्न सक्ने टोर–एम २ गाइडेड हतियार, छोटो दूरीका एयर मिसाइलबाट लैस छ । यसले गाइडेड हतियारलाइ निसाना बनाउछ ।

सन् १९८० दशमा रुसले यो सिस्टकको विकास गरेको हो भने १९९१ र ९२ रुसी सेनाले प्रयोगमा ल्याएको हो । सुरुमा १२ किलोमिटरसम्म निसाना लगाउन सक्ने टोरलाई रुसले अपग्रेड गर्दै आएको छ ।

युक्रेनले अमेरिकासहित नेटा देशहरुले दिएका लामो तथा मध्यम दूरीका आर्टिलरी रकेट, मिसाइल र ड्रोनबाट हमला गर्न थालेपछि रुसले अपग्रेड गरिएको टोर मैदानमा उतारेको हो । युक्रेनलाई अमेरिकाले दिएको आर्टिलरी रकेट सिस्टम हिमार्स, पश्चिमा अन्य देशहरुको सहयोगमा युक्रेनमै बनेको टोचका यू मिसाइल र टर्कीले लिएको टिबी–२ ड्रोनलाई नष्ट गर्न रुसले टोर मैदानमा उतारको बताइएको छ ।

अमेरिकाले दिएका आर्टिलरी रकेट सिस्टम प्रतिघण्टा ८५ किलोमिटर पुग्छ । यसको अधिकतम मार क्षमता भनेको ४८० किलोमिटरसम्म हो । त्यस्तै, टोचका ७० देखि १८५ किमीसम्म मार हान्छ । यसले अहिले युक्रेनी सेनाले रुसले कब्जामा लिएका क्षेत्रमा पनि हमला गरिरहेको बताइएको ।

त्यसैगरी टर्कीले हालै दिएको टिबी–३ ड्रोनबाट पनि रुसी सेनामाथि हमला भइरहेको छ । यो ड्रोन प्रतिघण्टा २२० किमी उड्छ भने ७६०० फिटमाथि सम्म जान सक्छ । यसको अधिकतम मार क्षमता ४ हजार किलोमिटर हो । यो मोर्टर, रकेट, बम र छोटो दूरीको मिसाइल फिट गरिएको हुन्छ ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal