आज :

युक्रेनमा अन्तिम हमलाको तयारीमा रुस, ब्ल्याक सीमा सम्मरिनमा क्यालिभर मिसाइल लोड

  • अनलाइन डबली

काठमाडौँ । रुसी सेनाले युक्रेनमाथि थालिएको सैन्य कारवाहीको अन्तिम तयारी थालेको बताइएको छ । मे ९ भित्र रुसी सेनाले युक्रेनमाथि विजयको झण्डा गाड्ने गरी हमलाको तयारी भइरहेको अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुले उल्लेख गरेका छन् । रुसी सेनाले राजधानी किभमा पनि हमला तेज बनाएको छ । रणनीतिक महत्वको शहर मारियोपोल पनि रुसी सेनाले नियन्त्रणमा लिइसकेको छ । लुहान्स्क, दोन्स्क, डोनबासलगायतका क्षेत्रमा रुसी सेनाले हमला बढाएको बीबीसीले जनाएको छ ।

नेटोले अवरोध गर्न खोजेपछि अहिले ब्ल्याक सीमा रुसी सेनाले विशेष फोर्ससहित सैन्य तैनाथ गरेको छ । युद्धपोत तथा सममरिनबाट रुसी सेनाले मिसाइल हमला गरिरहेको भिडियो सार्वजनिक गरेको छ । ब्ल्याक सीमा संग्रामको केन्द्र बन्ने सम्भावना रहेको बताइएको छ । रुसी सेनाले ब्ल्याक सीमा समरिनमा शक्तिशाली मानिएको क्यालिभर मिसाइल लोड गरिरहेको भिडियो सार्वजनिक गरेको छ ।

ब्ल्याक सी रुसको अंगको रुपमा रहेपनि नेटोले त्यसमा पटक पटक अवरोध पुर्याउने खोज्दै आएको छ । युक्रेनमाथि सैन्य कारवाही थालेपछि नेटोले ब्ल्याक सीमा उपस्थिति जनाएपछि रुस आक्रोसित बनेको छ । रुसले आफ्नै शक्ति ब्ल्याक सीमा उतारेको छ । उक्त क्षेत्रमा नेटो अगाडि बढे हमला गर्नेगरी रुसी सेना तयारी अवस्थामा रहेको बताइएको छ । दोस्रो विश्वयुद्धमा जर्मनीलाई हराएको सम्झनामा उत्सव मनाउने दिन नजिकिँदै गर्दा रुसले हमला तेज बनाएको बताइएको छ ।

रुसले प्रहार गरेको क्षेप्यास्त्र हमलाले ओडेसाको विमानस्थल पूरै काम नलाग्ने भएको छ । लुहान्स्क क्षेत्रका प्रमुखले रुसले मे नौ तारिख लक्षित गर्दै शक्तिशाली हमलाको तयारी गरिरहेको जनाएका थिए ।

यसैबीच रुसको नियन्त्रणमा गइसकेको मारियोपोलमा फसेका सर्वसाधारणलाई बाहिर निकालिएको छ । मारियोपोलस्थित स्टील उद्योगमा युक्रेनी सेनाले मानव ढाल बनाएका करिब ५० जनालाई बाहिर निकालिएको हो । युक्रेनी सेनाले रुसले फसेकाहरुलाई बाहिर निकाल्न पटक पटक युद्धविराम गर्दा पनि निस्कन दिएको थिएन ।

अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुका अनुसार स्टील औद्योगिक क्षेत्रमा सानो समूहले अझै प्रतिरोध गरिहरेको छ । सोभियत सेनाले जर्मनसँग लड्न बनाएको सुरुङभित्र लुकेका युक्रेनी फौजको सानो संख्याले अझै प्रतिरोध गरिरहेका छ भने पूरै सहर रुसी सेनाको नियन्त्रणमा छ ।

फसेकाहरुलाई बाहिर निस्कन रुसले युद्धविराम गरेका छ । तर, युक्रेनी फौजले बाहिर निस्कन दिएका छैनन् । रुसी सञ्चारमाध्यमका अनुसार यसको बाबजुद शनिवार उक्त औद्योगिक क्षेत्रबा २५ जना गैरसैनिकहरू बाहिरिन सफल भएका छन् । जसमध्ये १४ वर्षभन्दा मुनिका छ जना बालबालिका छन् । मारियोपोलका मेयर भडीम बोइचेन्कोले आफूहरु जीवन र मृत्युको दोसाँधपूर्ण अवस्थामा रहेको बताएको बीबीसीले समाचारमा उल्लेख गरेको छ । उनले आफूहरुसँग जीवन रक्षा गर्न कति दिन वा घण्टा छ भन्न गाह्रो भएको बताएका छन् ।

मारियोपोल नियन्त्रणमा लिँदा युक्रेनको सम्पूर्ण तटीय क्षेत्र रुसको नियन्त्रणमा आउछ । युक्रेनको सम्पूर्ण तटीय क्षेत्र रुसको नियन्त्रणमा आइसकेको बताइएको छ । उक्त कदमले पूर्वी युक्रेनमा रहेका रुस समर्थक पृथकतावादी क्षेत्रहरू जस्तै दोनेत्स्क र लुहान्स्कलाई सन् २०१४ मा रुसमा गाभिएको क्राइमियासँग एकताबद्ध गराउन सकिने छ भने युक्रेनको मल्डोभासँगको पश्चिमी सीमामा अवस्थित रुस पक्षधर ट्रान्जनिस्ट्रिया क्षेत्रसम्म पनि पहुँच वृद्धि गराउँछ ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal