आज :

भारतीय माओवादीद्वारा २६ अप्रिलमा भारत बन्दको घोषणा, आफूहरुविरुद्ध नलाग्न सुरक्षाकर्मीलाई अपील

काठमाडौँ । भारतीय कम्युनिस्ट पार्टी (माओवादी)ले यही अप्रिल २६ गते भारत बन्दको घोषणा गरेको छ । माओवादीको केन्द्रीय समितिले भारतीय सरकारले गरेको दमन र धरपकडको विरोधमा बन्दको बन्दको आह्वान गरेको बताएको छ ।

दक्षिण उप प्रान्तीय ब्यूरोले विज्ञप्ति जारी गरेर बन्दको घोषणा गर्दै सफल पार्न आम जनसमुदायलाई अपिल समेत गरेको छ । अप्रिल १ देखि २५ सम्म जनताको पक्षमा भएका सबै आन्दोलनहरुलाई संगठित गर्ने उद्देश्य समेत लिएको जनाइएको छ । वक्तव्यमा सुरक्षाकर्मीहरुलाई आफूविरुद्ध नलाग्न समेत अपील गरिएको छ । माओवादीले पारा मिलिटरी, छत्तिगढ पुलिस र इन्डियन जवानहरुलाई माओवादी विरुद्धको अपरेशन ‘प्रहार’मा सहभागि नहुन अपिल गरेको हो ।

माओवादीले दमन गर्नुभन्दा फौज छोडे जनताको आन्दोलनमा सहभागि हुन र समर्थन गर्न समेत अपिल गरेको छ । पुलिस सेनाका अधिकारीहरुले पदोन्नती र इनामको लोभमा सरकारको इशारा र निर्देशनमा क्रान्तिकारी कार्यकर्ताहरुको ह’त्या गर्ने गरेका बताउँदै त्यसो नगर्न अपील गरिएको छ ।

विज्ञप्तिमा चार महिनादेखिको किसान आन्दोलनमा ३०० बढी किसानहरुले जीवन बलिदान दिए पनि सरकारले किसान विरोधी कानुन खारेज वा संशोधन नगरेको भन्दै किसानहरुको आन्दोलनप्रति आफूहरुको ऐक्यबद्धता रहेको समेत जनाइएको छ ।

केही पहिलेमात्रै छत्तिसगढमा माओवादीको हमलामा परी २४ जना सुरक्षाकर्मीको ज्यान गएको थियो ।

यस्तो छ विज्ञप्ति

फासिवादी ‘समाधान–प्रहार’ सैनिक अभियानलाई जिरागुडेम गाउँको नजिक पिएलजिएद्वारा चोटिलो जवाफ

प्रिय जनसमुदाय,

अप्रिल ३ तारिखको दिन बस्तर आइ.जि सुन्दरराज पीको नेतृत्वमा सुकमा, बिजापुरका गाउँहरूमा भीषण आक्रमणका लागि २००० को सङ्ख्यामा पुलिसहरू आएका थिए ।

२०२० को अगस्तमा अमित साहको नेतृत्वमा दिल्लीमा भएको एउटा बैठकमा यस किसिमको अभियानको योजना बनाइएको थियो । त्यसपछि रायपुर केन्द्र बनाएर काम गरिरहेका विजयकुमारको नेतृत्वमा अक्टोबर महिनामा पाँच राज्यका पुलिस अधिकारीका साथ तेलङ्गना–बैङ्कटापुरमा भएको बैठकमा यस ‘समाधान–प्रहार’ सैनिक अभियानको आधारभूत योजना तयार पारिएको थियो । बस्तर आइजी सुन्दरराज पीलाई यस सैन्य अभियानको प्रमुख बनाइएको थियो । अहिले केन्द्र सरकारले यस सैन्य अभियानको विशेष पदाधिकारका रूपमा अशोक जुनेजा (डिजिपी) लाई नियुक्त गरेको छ ।

२०२० नवम्बरबाट थालिएको यस अभियानमा उनीहरूले १५० भन्दा बढी ग्रामिण जनताको हत्या गरेका छन् । यिनमा केही हाम्रा नेता, कार्यकर्ता पनि परेका छन् । हजारौँ जनतालाई जेलमा पुर्याएका छन् । महिलामाथि अत्याचार गरेर हत्या गरिएको छ । जनताका धनमाल लुटिएको छ, सम्पतिको विध्वंश गरिएको छ । एकातिर यस किसिमका गतिविधि बढाइएको छ भने अर्कातिर पुलिस क्याम्प स्थापनाका साथै निगरानीका लागि बाटो निर्माण पनि गरिएको छ । यसैलाई विकास भनेर उनीहरूले झुठो प्रचार गरिरहेका छन् । उनीहरूले जनकल्याणका लागि अस्पताल र स्कुलहरू चलाएका छ्रैनन्, बरु यस अभियानले स्कुल र अस्पताललाई ध्वस्त पारिरहेको छ । अनि यता उल्टै माओवादीलाई विकास विरोधी भनेर झुठो प्रचार गरिरहेका छन् । पुलिस क्याम्प र सरकारी विध्वंशका विरुद्ध दण्डकारण्यमा हजारौँ जनताले आन्दोलन गरिरहेका छन् । उनीहरूले पुलिस क्याम्प हटाउन र स्कुल र अस्पताल स्थापना गर्न माग गरिरहेका छन् ।

अप्रिल ३ तारिखका दिन २०००को सङ्ख्यामा साम्राज्यवादको हितैषी एवं जन विरोधी फासिवादी मोदीको प्रहरी फौज निकै ठूलो आक्रमणका लागि जिरागुडेम गाउँ नजिक आएको थियो । यसैलाई रोक्न जनमुक्ति छापामार सेना (पिएलजिए) ले प्रत्याक्रमण गरेको हो । यो विरतापूर्ण प्रत्याक्रमणमा भाडाका पुलिस २४ जना ठहरै भए र ३१ जनाभन्दा बढी घाइते भए । एकजना बन्दीका रूपमा हामीसित छन् र बाँकी पुलिसहरू भागे । यस घटनाअघि विरागुडेम गाउँमा माडवी सुक्काललाई पक्डेर हत्या गरेका थिए, उनीहरूले यसलाई फायरिङमा एक जना माओवादी मारियो भनेर झुठो प्रचार गरेका छन् ।

अहिलेको साहसिक प्रत्याक्रमणमा हाम्रो जनमुक्ति छापामार सेनाका ४ जना योद्धाहरूले प्राण न्यौछावर गरेका छन् । यसमा १. कमरेड ओडी सन्नी, २. कमरेड पदाम लखमा, ३. कमरेड कोवासी बदरू र ४.कमरेड नेपा सुरेश रहेका छन्, तर कमरेड सन्नीको मृत शरीरलाई हामीले ल्याउन सकेनौँ । अन्य कमरेडहरूलाई जनताको उपस्थितिबीच क्रान्तिकारी रिवाजका साथ अन्तिम बिदाइ गर्यो ।

वास्तवमा आम प्रहरी हाम्रा दुस्मन होइनन्, शासक वर्गले थोपरेको युद्धमा बलिको बोको नबन्न हामी उनीहरूलाई अनुरोध गर्छौँ । यस भिडन्तमा मृत पुलिसका परिवार जनप्रति हामी दुख प्रकट गर्दछौँ ।

यो विरतापूर्ण प्रत्याक्रमणमा १४ हतियार २००० भन्दा बढी कारतुस र केही बन्दोबस्तीका सामान हाम्रा छापामार सेनाले कब्जा गरेका छन् ।
यो घटनापछि हस्याङफस्याङ गर्दै अमित साह जगदलपुर र बासागुडेम आएको छ । यस घटनालाई लिएर उसले पुलिस मनोबल उच्च छ र माओवादीका खिलाफ यो सैन्य अभियानलाई थप तीव्र बनाइनेछ भनेको छ । यसैबाट उनीहरू साम्राज्यवाद र त्यसका दललाहरूलाई कति विश्वस्त बनाउन खोजिरहेका छन् भनने कुरा बुझ्न सकिन्छ ।

माथि भनिएको परिस्थितिमा जल, जङ्गल, जमिन, इज्जत र जीवन-रक्षाका लागि बाध्य हुनु परेको अवस्थामा प्रत्याक्रमण गर्न हामी बाध्य भएका छौँ ।

वार्ताका सम्बन्धमा हाम्रो भनाइ—वार्ताका लागि जुनसुकै बेला पनि हामी तयार छौँ । सरकार इमानदार छैन । पहिलेपहिले भएका वार्ताहरूमा सशस्त्र सङ्घर्ष गर्ने कसैले पनि हतियार त्यागेका थिएनन् । वार्ता गर्न अनुकूल वातावरण बनाउने काम सरकारको हो । पुलिस फोर्स केन्द्रित गर्नु, क्याम्प खडा गर्नु, दमन गर्नु, आक्रमण गर्नु, जस्ता कार्यहरू रोकेर मात्रै वार्ताको वातावरण बन्छ । त्यसो नगरेर सरकार कोडागावँ, नारायणपुर बिजापुर जिल्लामा सैन्य अभियान चलाइरहेको छ । आत्मरक्षाका लागि प्रत्याक्रमण गर्नु परिरहेको छ । यसै क्रममा पुलिसहरूको मृत्यु भएको हो । यसको जिम्मेवार फासिवादी मोदी, अमित साह, बुपेष बघेल, ताम्रद्वज साहु, विजयकुमार, अशोक जुनेजा र सुन्दरराज पी हुन् ।

मोदी सत्तामा आएपछि यो वर्ष देशको अर्थव्यवस्था गहिरो सङ्कटमा फसेको छ । राजनीतिक सङ्कट गहिरिँदै जाँदो छ । जनताको धनमालको सुरक्षामा खतरा मडारिएको छ । देशको सम्पति कब्जा गर्ने प्रयास भइरहेको छ । देशका सबै वर्ग र उत्पीडित समुदाय—दलित, आदिवासी, धार्मिक अल्पसङ्ख्यक, महिला, मजदुर किसान, कर्मचारी, विद्यार्थी र जनवादी शक्तिहरू र जनसङ्गठनहरूप्रति फासिवादी दमन चलिरहेको छ । विरोध गर्ने बुद्धिजीवी, मानवअधिकार सङ्गठन र पत्रकारहरूलाई “अर्बन माओइस्ट” भनेर जेलमा कोच्ने गरिएको छ । सँगसँगै संसदीय पार्टीका केही नेताहरूमाथि पनि यो फासिवादी आक्रमण भइरहेको छ । सबै संवैधानिक प्रावधानलाई निष्क्रिय पारेर एन. आइ. ए (राष्ट्रिय अनुसन्धान एजेन्सी) लाई विस्तृत अधिकार दिएर फासिवादी तरिकाले कानुन बनाइएको छ । उल्टै उनीहरू आरयसयस र विजेपी देशभक्त छन् भनेर हल्ला गरिरहेका छन् ।

जल-जङ्ग-जमिन, इज्जत र अधिकारको नाराका साथ जङ्गल र विशाल ग्रामिण क्षेत्रमा लडाइँको माध्यमबाट जनताले प्राकृतिक संशाधन र सम्पतिको रक्षा गरिरहेका छन् । यथार्थमा यी जनता नै सच्चा देशभक्त हुन् र यी सबै आन्दोलनमा भारतीय कम्युनिस्ट पार्टी (माओवादी) ले नेतृत्व प्रदान गरिरहेको छ । यो आन्दोलनलाई जुझारू किसिमले अघि बढाइरहेको छ । जनआन्दोलनका साथै जनयुद्ध पनि जारी छ ।
आज देश अतन्त्य कठिन परिस्थितिमा छ । देश र जनताको सुरक्षाका विरुद्ध फासिवादी मोदी र अमित साह बडो खतरा किसिमले प्रस्तुत भएका छन् ।

सबै संवैधानिक प्रावधानहरूलाई निष्क्रिय पारिएको स्थितिमा, कानुनसम्मत आन्दोलनमाथि समेत बर्बर दमन थोपरिएको स्थितिमा जनयुद्ध र जनआन्दोलनका बीच एकाकार भएर गरिने सङ्घर्ष नै एक मात्र बाटोका रूपमा जनताका सामु विद्यमान छ । “जनतालाई सबै अधिकार” का साथ चलेको जनसरकारको अवधारणा नै आजको सही विकल्प हो । सवै उत्पीडित वर्ग र तप्का सम्मिलित जनसरकारको विस्तार र सुदृढीकरणमा सामेल हुन हामी अनुरोध गर्छौ । मोदी र अमित साहले जतिसुकै हत्या योजना बनाए पनि ती सबै योजनालाई जनयुद्धका माध्यमबाट हामीले चोटिलो जवाफ दिन सक्छौँ ।

सूचना : सरकारले पहिले ठोस रूपमा मध्यस्थकर्ताको नाम घोषणा गरोस्, त्यसपछि बन्दीका रूपमा रहेको पुलिसलाई हामी सुम्पन्छौँ । त्यसबेलासम्म उनी जन सरकारको सुरक्षामा सकुशल रहनेछन् ।

क्रान्तिकारी अभिनन्दनका साथ
विकल्प
प्रवक्ता : दण्डकारण्य स्पेसल जोनल कमिटी, भारतीय कम्युनिसट पार्टी (माओवादी)

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal