News Portal

 • ‘विश्व शान्तिका लागि सँगै काम गरौँ’: राजा नारुहितो

  ४०६ पटक

  काठमाडौं । जापानका नयाँ राजा नारुहितोले विश्व शान्तिका लागि सँगसँगै काम गर्न आह्वान गरेका छन् ।

  राजामा नियुक्त भएपछिको पहिलो सम्बोधन गर्दै शनिबार उनले सबै देशहरुसँग हातमा हात मिलाएर अगाडी बढ्न आफूले चाहेको बताए ।

  उनले भने,’म गम्भीरतापूर्वक आग्रह गर्दछु कि, विश्व शान्ति र बाँकी विकासका लागि सवै देशहरुले सहकार्य गर्नु आवश्यक छ ।’ जापानका १२६ औँ राजा ५९ वर्षिय नारुहितो टोकियोस्थित राजदरबारको शिशाले घेरिएको बार्दलीमा देखा परेका थिए ।

  उनीसँगै महारानी मासाकोसहित शाही परिवारका अन्य सदस्यहरु पनि देखा परेको समाचारमा जनाइएको छ । जापानका सम्राट नारुहितोले मङ्गलबार मध्यरातबाट जापानको राजगद्दी सम्हालेका हुन् । उनी जापानी राजतन्त्रको इतिहासमा राजगद्दी सम्हाल्ने १२६ औं राजा भएका छन् ।

  विदेशमा अध्ययन गर्ने पहिलो तथा जापान पराजित भएको दोस्रो विश्वयुद्धपछि जन्मिएका नारुहितोलाई मङ्गलबार मध्यरातमा ’क्रिसेन्थिमम थ्रोन’ नाम दिइएको विशिष्ट रुपमा सजाइएको राजगद्दीमा राखिएको थियो ।

  उनका बुबा सम्राट अकिहितोले मङ्गलबार राजगद्दी त्यागेका थिए । जापानी इतिहासमा दुई सय वर्षभन्दा बढीको अवधिमा कुनै सम्राटले स्वेच्छाले राजगद्दी त्याग गरेको यो पहिलो पटक हो । पूर्व राजा अकिहितो र रानी मिचिको भने सो कार्यक्रममा सहभागी थिएनन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्