आज :

‘भारतीय कोरोना खोप पहिले राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीलाई लगाउनुपर्छ’

काठमाडौं । भारतले नेपाललाई अनुदानमा १० डोज खोप उपलब्ध गराएको छ । खोप बुधबारबाट लगाउन सुरु गरिने तयारी स्वास्थ्य मन्त्रालयले गरेको छ । भारतले अक्सफोर्ड विश्वविद्यालयले विकास गरेको र भारतमै विकास गरिएको गरी दुई प्रकारका खोप अनुदानमा दिएको हो ।

भारतमा एक हप्ता पहिलेबाट खोप दिन ‍सुरु गरिएको छ । भारतले भारतमा खोपका कारण ६ सयभन्दा बढीमा साइड इफेक्ट देखिकएको छ । पाँच जना स्वास्थ्यकर्मीसह‍ित दुई  दर्जनको ज्यान गइसकेको छ । तर भारतले सरकारले खोपको इफेक्टका कारण ज्यान नगएको दाबी गरेको छ ।

जनवरी १६ बाट सुरु गरिएको खोप अहिलेसम्म १५.३७ लाखलाई लगाइएको छ । एक हप्तामा खोप लगाउन लिएको लक्ष्य पूरा हुन सकेको छैन । धेरैले खोप लगाउन मानेका छैनन् । साइड इफेक्टका कारण संक्रमित नभएकाहरुको नै मृत्यु भएपछि मानिसहरु खोप लगाउन डराइरहेका छन् । अग्रपंक्ति खटिने कर्मचारी, स्वास्थ्यकर्मी र सुरक्षाकर्मीलाई खोप लगाउन सुरु गरिएको थियो । उनीहरु खोप नलगाउन विभिन्न बहाना बनाइरहेको भारतीय संचारमाध्यमहरुले समाचारमा उल्लेख गरेका छन् ।

खोप लगाउन मानिसहरु डराउने गरेको स्वीकार गर्दै नयाँ दिल्लीको एम्सकी डाक्टर उमा कुमारीले साइडइफेक्ट र खोपमाथि विश्वास गर्न नसकेका कारण डर पैदा भएको बताउँछन् । भारतले विकास गरेको खोप परीक्षण विनै आपत्तकालिन प्रयोग अनुमति दिइएको बताइएको छ । खोपको साइड इफेक्ट छाटो समयलाई मात्र देखिने डा. उमाले बताएकी छन् ।

मानिसहरु डराउन थालेपछि भारतीय स्वाथ्यमन्त्री डा. हर्षवर्धनले पनि खोप लगाएका छन् । अझै खोपप्रतिको डर हटाउन भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले पनि खोप लगाउने तयारी भइरहेको छ ।

यसैबीच नेपाल ल्याएको भारतीय खोप लगाउन मानिसहरु डराइरहेका छन् । भारतीय खोपले विश्वास स्वास्थ्य संगठनले तयार पारेको अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड पूरा नगरेको बताइएको छ । ग्रेटर नेपालका संयोजक फणिन्द्र नेपालले भारतीय‍ खोपले अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड पूरा नगरेर नै परीक्षणको लागि नेपाल पठाइएको बताउँछन् । उनले आफूले भारतीय खोप नलगाउने घोषणा समेत गरिसकेका छन् ।

अनुदान नाममा नेपाललमा भारतले कोरोना खोप परीक्षण गर्न लागेको भन्दै सामाजिक संजाल प्रयोगकर्ताहरुले विरोध जनाएका छन् । उनीहरुले राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी, प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीसहित शिर्ष नेतृत्वले पहिलो खोप लगाउन माग समेत गरेका छन् । रुसले विकास गरेको खोप पहिले राष्ट्रपति भ्लामिर पुटिनकी छीरीलाई लगाइएको थियो ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal