आज :

(नेकपा) फुटको डिलमा, जारी स्थायी समिति बैठकबाटै छिनोफानो

काठमाडौं । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)को स्थायी कमिटी बैठक आज बस्दैछ । आइतबार बसेको बैठकले शोक प्रस्ताव पारित गर्दै आजसम्मका लागि स्थगित भएको थियो ।

आजको बैठकमा प्रधानमन्त्री तथा अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले पार्टीमा कुनै परामर्श नगरि ल्याएको संवैधानिक परिषद् सम्बन्धी अध्यादेश फिर्ता लिन निर्दशन दिने एक नेताले बताए । संविधान र लोकतन्त्रको खिल्ली उडाउने गरी सरकारले अध्यादेश ल्याएको भन्दै बैठकको सुरुमै छलफल हुने ती नेताले बताए । उनका अनुसार बैठकले फिर्ता लिन प्रधानमन्त्रीलाई निर्देशन दिनेछ ।

प्रधानमन्त्री ओलीले हिजो संवैधानिक परिषद सम्बन्धी अध्यादेश ल्याएपछि कार्यकारी अध्यक्ष प्रचण्डसहित सचिवालयका बहुमत सदस्यहरु असन्तुष्ट बनेका छन । प्रचण्डले हिजै अध्यादेश तुरुन्त खारेज हुनुपर्ने बताइसकेका छन् । त्यस्तै, वरिष्ठ नेता माधव कुमार नेपाल, झलनाथ खनाल, उपाध्यक्ष वामदेव गौतम र प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठले अध्यादेशको सार्वजनिक रुपमा चर्को विरोध गरिसकेका छन् ।

उपाध्यक्ष गौतमले त अध्यादेश ल्याएर ओलीले संविधानमाथि बलात्कार गरेको समेत बताइसकेका छन् । उनले आजको स्थायी समिति बैठकमा त्यसबारे छलफल हुने बताए ।

बालुवाटार स्रोतका अनुसार आजको बैठकमा अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली सहभागी नहुने भएका छन् । बैठकमा सहभागी भए आलोचना हुने भन्दै ओली पन्छिन खोजेका छन् । बैठकमा गएरै फेस गर्न ओली निकट नेताहरुले सुझाव दिइरहेका छन् । अहिले ओलीले आफू निकट नेताहरुलाई बालुवाटार बोलाएका छन् । ओली निकट एक नेताले आफूहरुले बैठकमै गएर फेस गर्न सुझाव दिइरहेको बताए ।

अध्यादेशसँग (नेकपा) भित्रको विवाद फुटको डिलमा पुगेको छ । यसअघि पार्टीभित्र र बाहिर चौतर्फी विरोध भएपछि अध्यादेश ओलीले फिर्ता लिएका थिए । अध्यादेश फिर्तासँगै फुटको डिलमा पुगेको (नेकपा) जोगिएको थियो ।

फेरि मंगलबार अध्यादेश ल्याएसँगै (नेकपा) विभाजनको डिलमा पुगेको छ । अध्यादेश जारी भएलगत्तै प्रचण्ड निवासमा सचिवाल सदस्य र बहुमत स्थायी समिति सदस्यहरुको भेला भएको थियो । जसरी पनि अध्यादेश फिर्ता लिन निर्देशन दिनु पर्ने नेताहरुले बताएका थिए ।

संसदीय दलका नेता समेत रहेका ओलीले प्रमुख सचेतक देव गुरुङलाई राजिनामा दिन दवाव दिइरहेका छन् । आफूविरुद्ध लागेको भन्दै बालुवाटारमै बोलाएर राजिनामा गर्न दवाव दिएका थिए । तर गुरुङले आफू पार्टीले निर्णयबाट प्रमुख सचेतक भएको बताउँदै औपचारिक निर्णय नभएसम्म राजिनामा नदिने बताइरहेका छन् ।

नेताहरुले ओलीले पार्टीको बदनाम हुने गरी अगाडि बढेको भन्दै अविश्वासको प्रस्ताव ल्याएर प्रधानमन्त्रीबाट हटाउनु पर्ने बताउन थालेका छन् । मंगलबार खुमलटारमा भेला भएका अधिकांश नेताहरुले ओलीले फुटको सीमा कोरिसकेको बताउँदै अविश्वासको प्रस्ताव ल्याउनु पर्ने बताएका थिए ।  यता प्रधानमन्त्री ओलीले पनि आफ्नो तयारी थालेको बताइएको छ ।

एक नेताका अनुसार जारी स्थायी समिति बैठकबाटै (नेकपा)को छिनोफानो हुने बताएका छन् । ओली समूहले बैठक बहिस्कार गर्नेबारे पनि छलफल भइरहेको छ । त्यसैगरी प्रचण्ड-नेपाल समूहले पनि बैठकबाटै ओलीलाई तह लगाउने रणनीति अख्तियार गरेको छ ।

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal