आज :

अछामको विनायकमा विभेदः कोरोनाविरुद्ध अग्रमोर्चामा खटिरहेका स्वास्थ्यकर्मीको गरिएन बीमा

अछाम । कोरोनाभाइरस संक्रमणविरुद्ध विश्वभर पहिलो पंक्तिमा सेतो ड्रेसका सिपाही अर्थात स्वास्थ्यकर्मी खटिरहेका छन् । आफ्नो ज्यानको बाजी थापेर कोरोना संक्रमितलाई बचाउन उनिहरु रातदिन खटिरहेकाे छन् । मानव जातिले कोरोनासँग जित्ने वा हार्ने भन्न कुरा स्वास्थ्यकर्मीकै हातमा छ ।

कोरोना संक्रमितलाई बचाउन अहिलेसम्म डाक्टर, नर्ससहित हजारौं स्वास्थ्यकर्मीहरुले ज्यान गुमाइसकेका छन् । तर, पनि रातदिन उपचारमा खटिरहेका छन् । स्वास्थ्यकर्मीहरु आग्रमोर्चामा रहेर कोरोनासँग भिडिरहेकोले बीमालगायतका सुविधाको व्यवस्था सरकारले गरिरहेका छन् । नेपाल सरकारले पनि अग्रमोर्चामा खट्ने स्वास्थ्यकर्मीहरुको बीमालगायतका सेवा प्रदान गर्ने निर्णय गरेको छ । सोहीअनुसार स्वास्थ्यकर्मीको कोरोना बीमा गर्नुको साथै थप सुविधा उपलब्ध प्रदान गरिएको छ ।

तर, अछामको पञ्चदेवल विनायक नगरपालिकाले अग्रमोर्चामा खटिएका स्वास्थ्यकर्मीहरुमाथि भने विभेद गरेको छ । नगरपालिकामा कार्यरत कर्मचारीको कोरोना बीमा गर्दा स्वास्थ्यकर्मीहरुलाई छुटाइएको छ । कोरोना संक्रमित वा सम्भावित संक्रमितको स्वाब संकलन र उपचारमा खटिने स्वास्थ्यकर्मीलाई छुटाएर नगरपालिकाले अन्य कर्मचारीको मात्रै कोरोना बीमा गराएको छ ।

बीमामा विभेद गरिएपछि अग्रमोर्चामा खटेर नगरपालिकालाई कोरोनामुक्त गराउन सफल स्वास्थ्यकर्मीहरु असन्तुष्ट बनेका छन् । नगरपालिका कार्यालयभित्र काम गर्ने ४० कर्मचारीको बीमा गर्दा आफूहरुलाई छुटाएर अन्याय गरेको स्वास्थ्यकर्मीहरुले बताएका छन् ।

नगरपालिकाका स्वास्थ्य संयोजक लक्ष्मिकान्त बजगाईले कोरोनाविरुद्ध नगरपालिकाभित्र फिल्डमा ६० जना स्वास्थ्यकर्मीहरु खटिएको र उनीहरुको कोरोना बीमा नगरिएको स्वीकार गरे । उनले नगरपालिका कार्यालयभित्र काम गर्ने कर्मचारीको बीमा गरिएपनि स्वास्थ्यकर्मीलाई छुटाइएको बताए ।

“कोरोनाविरुद्ध फिल्डमा खटिने स्वास्थ्यकर्मीको बीमा गर्नुपर्ने भएपनि नगरपालिकाभित्र फिल्डमा खटिएका करिब ६० साथीहरु कसैको पनि गरिएको छैन । बीमा गर्ने भनिएको थियो तर गरिएको छैन” बजगाईले भने । स्वास्थ्यकर्मीहरुले बीमा गराउन आफूले पहल गरिरहेको संयोजक बजगाईले अनलाइन डबलीसँग बताए । तर, बजगाईले आफ्नो बीमा गराएको र अरुलाई बेवास्ता गरेको केही स्वास्थ्यकर्मीहरुले आरोप लगाएका छन् ।

त्यसैगरी नरपालिकाका वडा नम्बर ८ बारला स्वास्थ्य चौकीका प्रमुख जितेन्द्र केसीले पनि आफूहरुको कोरोना बीमा नगरिएको बताए । कोरोनाविरुद्ध खट्ने स्वास्थ्यकर्मीको चैत्रबाटै बीमा गर्ने निर्णय भएको सुनेको तर आफूहरुको अहिलेसम्म नगरिएको बताए । नगरपालिका कार्यालयभित्र काम गर्ने केही कर्मचारीको कोरोना बीमा गराइएको र बजेट नभएकोले फिल्डमा खट्ने स्वास्थ्यकर्मीको कोरोना बीमा नगरिएको भन्ने आफूले सुनेको बताए ।

“चैत्रबाटै कोरोना बीमा गर्ने भन्ने सुनिको थिएँ तर आजको मितिसम्म बीमा गरेको जानकारी पाएको छैन । नगरपालिका कार्यालयभित्र काम गर्ने केही कर्मचारी साथीहरुको बीमा गरिएको सुनेका छौं । अब हाम्रो पालो पनि आउछ की भन्ने लागेको छ” केसीले अनलाइन डबलीसँग भेन । बीमामा समेत विभेद गरेपछि स्वास्थ्यकर्मीहरुले स्थानीय सरकारले आफूहरुको पिरमर्का नबुझेको भन्दै  गुनासो गर्ने गरेको केसीले बताए ।

संयोजक बजगाईका अनुसार नगरपालिका अहिले कोरोनामुक्त रहेको छ । विभिन्न समयमा भारतबाट घर फर्केका र अन्य गरी ५० जनामा कोरोना पोजेटिभ देखिएको तर अहिले सबै निको भएर घर फर्किसकेको उनले बताए ।

यस नगरपालिका भित्रै काम गर्ने कर्मचारीको कोरोना बीमा गरेर स्वास्थ्यकर्मीमा छुटाएको विषयमा नगरपालिकाका नि. कार्यकारी प्रमुख पदमबहादुर माझीसँग जानकारी लिन खोज्दा सम्पर्क हुन सकेन ।

  • फोटोः दिपेन्द्र धामीको फेसबुकबाट

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal