आज :

प्रधानमन्त्रीको शपथ बदर गर्न माग गर्दै सर्वोच्च रिट, पूर्वमाओवादी नेतालाई मन्त्रीबाट बर्खास्त गर्न माग

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको शपथ बदर गर्न माग गर्दै सर्वोच्च अदालतमा रिट परेका छन् । वैशाख ३१ गते ओलीले लिएको शपथ संविधान र कानुन विपरीत भएको भनी बदर गर्न माग गर्दै कानुन व्यवसायीहरुले सोमबार एकैदिन सर्वोच्चमा चारवटा रिट दायर गरेका छन् ।
वरिष्ठ अधिवक्ता चन्द्रकान्त ज्ञवाली, अधिवक्ता राजकुमार सुवाल, अधिवक्ता सन्तोष भण्डारीसमेत र अधिवक्ता नवराज अधिकारीले छुट्टाछुट्टै रिट दर्ता गराएका हुन् । रिटमा प्रधानमन्त्री ओलीले वाचन गरेको शपथ राष्ट्रपतिले वाचन गरेको शपथ भन्दा फरक परेको भन्दै बदर गरी पुनः शपथ गराउन माग गरिएको छ । त्यस्तै रिटमा फेरि शपथ नगरी कामकाज गर्न नदिन आदेश माग गरिएको छ ।

वरिष्ठ अधिवक्ता ज्ञवाली, अधिवक्ताहरु लोकेन्द्रबहादुर ओली र केशरमणि केसीले दायर गरेको रिटमा प्रधानमन्त्रीको शपथ बदर र गैर सांसदको मन्त्री पद बदर गर्न माग गरिएको छ ।

शपथमा राष्ट्रपतिले उच्चारण गरेको शब्द नै प्रधानमन्त्रीले पनि उच्चारण गर्नुपर्ने भन्दै उनीहरुले प्रधानमन्त्रीले शपथको ‘प्रतिज्ञा गर्छु’ भन्ने शब्द वाचन नगरी ‘त्यो पर्दैन’ भनेकाले राष्ट्रपति संस्थाको नै मानमर्दन भएको जिकिर गरिएको छ । रिटमा नेपालमा शपथसम्बन्धी संघीय कानुन जारी भएको भए सार्वजनिक गर्न र जारी नभएको भए बनाउन परमादेश माग गरिएको छ ।

रिटमा पूर्वमाओवादी नेताहरु रामबहादुर थापा बादल, टोपबहादुर रायमाझी, लेखराज भट्ट, गौरीशंकर चौधरी, मणिचन्द्र थापा, प्रभु साह  र दावा लामा सांसद नभएकोले पुनः मन्त्रीमा नियुक्त हुन असंवैधानिक भएको भन्दै नियुक्त खारेज गर्न माग समेत गरिएको छ । गैरसांसदलाई मन्त्रीमा पुनः नियुक्त गर्नु संविधान विपरीत हुने दावी गरिएको छ ।

गैरसांसद मन्त्री भएमा ६ महिनाभित्र संसद सदस्य हुनुपर्ने र सांसद सदस्य हुन नसकेमा प्रतिनिधिसभाको सो कार्यकालभित्र मन्त्री बन्न नपाउने संविधानको व्यवस्था रहेको भन्दै रिटमा पुन मन्त्री नियुक्त भएकाहरुको नियुक्ति र शपथ बदर गर्न माग गरेका हुन् ।

सांसद नएको व्यक्ति मन्त्रीमा नियुक्त हुन सक्ने भएपनि सोही व्यक्ति पटक पटक मन्त्री हुने व्यवस्था संविधानमा नभएको जिकिर गरिएको छ । पूर्वमाओवादी नेता मणि थापा र खानेपानी र दावा लामाले युवा तथा खेलकुद मन्त्री शपथ २०७७ पुस १० गते लिएका थिए । उनीहरु सांसद थिएनन् ।

त्यसैगरी गृहमन्त्री रामबहादुर थाप बादल, उद्योग वाणिज्य तथा आपूर्ती मन्त्री लेखराज भट्ट, प्रभु साह र गौरीशंकर चौधरीले पार्टी परित्याग गरेकाले सांसद पद गुमाएका थिए । रिटमा भनिएको छ, “संघीय संसदको सदस्यता प्राप्त नगरी पुन मन्त्री पदमा नियुक्त गर्ने गरी भएको सिफारिस र वैशाख ३१ गतेको शपथ उत्प्रेषणको आादेशले बदर गरी अब उप्रान्त यस किसिमको कार्य नगर्नु भनी प्रतिषेधको लगायत अधिकारपृच्छाको आदेश जारी गरी संविधान र कानुन बमोजिमका कार्य मात्र गर्नु भनी परमादेशसमेत गरी पाउँ ।’

प्रतिक्रिया

About us

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम २०७१ सालदेखि निरन्तर चलिरहेको छ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सन्तुलित विचार र समाचार सामाग्री हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकता हो ।

सम्पर्क

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone : 01-4771244
[email protected]
[email protected]

हाम्रो टीम

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 
अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल
सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

कार्यकारी सम्पादक : देवीराम देवकोटा
दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Copyright © 2021 Online Dabali | Powered By EasySoftnepal