Dabali News

  • Ad

पशुमा देखिने एन्थ्रेक्स मानिसमा सर्ने खतरा

परीक्षणका लागि विशेषज्ञ टोली पाल्पा पठाइयो

३ माघ ।

पाल्पा ।

केही समयदेखि पाल्पाका विभिन्न स्थानमा पशुमा देखिएको एनथ्रेक्स रोग मानिसमा फैलिने खतरा देखिएको छ । यो रोगबाट मानिसको समेत ज्याने लिन सक्ने भन्दै विशेषज्ञसहितको टोली पठाउने भएको छ ।

यो रोग लागेका पशु भटाभट मर्न थालेपछि मान्छेमा सर्न सक्ने भन्दै विशेष टोली पठाइने भएको हो । यो रोगको संक्रमण मानिसमा सरेपछि उपचारको संभावना न्युन रहेकाले बेलैमा होसियारी अपनाउनु पर्ने इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाले जनाएको
छ ।
महाशाखाका निर्देशक डा. बाबुराम मरासिनीका अनुसार पशु मर्ने क्रम बढेकाले यस विषयमा अध्ययन गरी नियन्त्रण गर्न विशेष टोली पठाउन लागिएको हो । साउनदेखि पशुमा यो रोग देखिएको रहेछ, पछिल्लो समय पशु मर्ने क्रम बढेपछि संभावित खतरा रोक्न हामी लागिपरेको मरासिनीले बताए ।

एन्थ्रेक्स रोगका जिवाणु पशुबाट मानिसमा सर्छ । पशुजन्य उत्पादन (दुध, दही मासुलगायत) र पशुसँग किसानको घुलमिलका कारण रोग सर्ने संभावना बढी हुने डा. मरासिनीले बताए ।

एन्थ्रेक्सले मानिसको छातिमा संक्रमण गरे छातिको इन्फेक्सनदेखि निमोनियासम्म हुन सक्ने, उच्च ज्वरो आउने, पेटभित्र भए रगत बान्ता, डाइरिया हुने र छालामा भए डरलाग्दो खटिरा देखिने उनले बताए ।

रोग मानिसमा सरे मृत्युदर बढी हुने भनाई उनको छ । पशुमा यो रोग देखिएका क्षेत्रका मानिस बिरामी परे जतिसक्दो चाँडो नजिकको स्वास्थ्य केन्द्र पुग्न उनले सल्लाह दिएका छन् । यो रोगबाट बिरामी परेका पशुबाट जोगिन पनि महाशाखाले सर्वसाधरणलाई अनुरोध गरेको छ ।

अमेरिकामा फेरि अर्काे गोली काण्ड, पाँचको मृत्यु

America gun

काठमाडाैँ । पटकपटक गाेली काण्ड हुँने गरेकाे संयुक्त राज्य अमेरिकामा फेरि अर्काे गोली काण्ड भएको छ । हतियार राख्न पाउँन अधिकारकाे दुरुपयाेग गर्दै पटकपटक यस्ता घटना हुँदै अाएका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमका अनुसार पेन्सिलभानियाको एक निजी निवासमा अज्ञात व्यक्तिले बुधबार राति अबेरतिर...

सिन्धुपाल्चोकका भूकम्पपीडितलाई निःशूल्क स्वास्थ्य शिविर

ललितपुर । लायन्स क्लव अफ अन्तर्राष्ट्रिय डिस्ट्रिक ३२५ ए २ अन्र्तगतका क्लवहरु र ललितपुरस्थित अल्का अस्पतालको संयुक्त आयोजनामा ५ सय जनाको निःशुल्क स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको छ । भूकम्पबाट सवैभन्दा बढी प्रभावित दलित समुदायको बाहुल्यता रहेको जिल्ला सिन्धुपाल्चोकको ठूलो सिरुवारीका प्रभावित मध्ये ३...

६६ लाख मूल्य बराबरको दमकल डेढ वर्षदेखि थन्कियो ।

भक्तपुर । स्थानीय विकास मन्त्रालय र मध्यपुरथिमि नगरपालिकाको संयुक्त लगानीमा ६६ लाख मूल्य तिरेर किनेको दमकल डेढ वर्षदेखि थन्किएको छ । स्थानीय विकास मन्त्रालयले दमकल सञ्चालन गर्न कर्मचारीको दरबन्दी नपठाएको भन्दै नगरपालिकाले ल्याएको उक्त दमकल कोरिया–नेपाल मैत्री अस्पतालको आगनमा थन्क्याएर राखिएको छ...