Dabali News

अछाममा बाजे-नातिको रोचक भिडन्त, कसले मार्ला बाजी ?

१६ मंसिर

विनायक । चुनावी प्रचारप्रसार अन्तिम चरणमा पुग्दैछ । त्योसँगै चुनावी खारेजी अभियान र अज्ञात समूहका विस्फोटका घटना पनि त्यही गतिमा अगाडि बढिरहेका छन् । उम्मेदवार लक्षित बम विस्फोटका घटना भइरहेका छन् । अहिलेसम्म एक जनाको मृत्यु भइसकेको छ भने एक जना उम्मेदवार अस्पतालको बेडमा छन् । शुक्रबार साँझ प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको घरलगायत काठमाडौँका विभिन्न स्थानहरुमा बम विस्फोटका घटना भएका छन् ।

अछाममा पनि चुनाव प्रचार र खारेजी अभियान सँगसँगै अगाडि बढिरहेका छन् । प्रहरीले नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका नेता, कार्यकर्ता तथा समर्थक र शुभचिन्तकलाई गिरफ्तार गरिरहेको छ । जिल्लामा चुनाव प्रचार रमाइलो भन्दापनि बाध्यता जस्तो हुँदै गएको छ । कतिखेर के हुनेहो भन्ने बीचमै पनि चुनावी प्रचार अन्तिम चरणमा पुग्न लागेको छ ।

सबै पार्टीका उम्मेदवारले घरदैलो अभियान गरिरहेका छन् । त्यसमा पनि दलबलसहित नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रको चुनावी गठबन्धन र नेपाली काँग्रेसका उम्मेदवार घरदैलो अभियानमा छन् ।

एमाले –माओवादी केन्द्रको गठबन्धनको भागबण्डाअनुसार प्रधिनिधि सभाका दुबै एमाले र प्रदेस सभाका चारमध्ये दुई–दुई भाग गरेका छन् भने काँग्रेसले प्रतिनिधि सभा र प्रदेशसभामा एक्लै प्रतिस्पर्धामा उत्रेको छ ।

दुई निर्वाचन क्षेत्र रहेको अछाममा एमाले उपाध्यक्ष भीम रावल एक नम्बर क्षेत्रबाट उम्मेदवार छन् । उनीसँग नेपाली काँग्रेसका भरतकुमार स्वारले प्रतिस्पर्धा गरिरहेका छन् । त्यस्तै क्षेत्र नम्बर दुईमा एमालेका यज्ञबहादुर बोगटी र काँग्रेसका पुष्पबहादुर शाहीबीच प्रतिस्पर्धा हुने भएको छ ।

क्षेत्र नम्बर दुईको प्रदेश सभाको (क) माओवादी केन्द्रको भाग परेको छ । यो क्षेत्र सबैको चाँसोको विषय बनेको छ । यसमा माओवादी केन्द्रबाट अक्कल रावल र नेपाली काँग्रेसबाट सुरतबहादुर विष्ट चुनावी प्रतिस्पर्धामा छन् ।

रावल एमाले-माकेका साँझा उम्मेदवार हुने विष्ट एक्लै भिडिरहेका छन् । राजनीति पृष्ठभूमिका रावल र शिक्षण पेशबाट टिकट पाउने केही समयअघि राजनीतिमा आएका विष्टबीचको प्रतिस्पर्धालाई रोचक मानिएको छ ।

विष्ट विनायकस्थित विद्या मन्दिर उच्च माविमा शिक्षणमा थिए । पछि उक्त विद्यालयको प्रिन्सिपल भएर लामो समय काम गरे । उसो त उनी शिक्षण पेशामा भएपनि राजनीतिमै थिए । नेपाली काँग्रेसको शिक्षक संगठनमार्फत जिल्लादेखि गाउँसम्मको राजनीतिमा सक्रिय रुपमा लागिरहेका थिए ।

जनयुद्धमा जेल–नेल हुँदै अछाम जिल्लाको पहिलो जनसरकार प्रमुख भएका रावल र विष्ट राजनीतिक रुपमा विपरित धारमा भएपनि नातामा मामा पट्टिीका बाजे–नाति हुन् । विपरित धारको राजनीतिकै कारण लामो बाजे–नातिको सम्बन्ध औपचारिकतामै सिमित छ ।
बाजे कसले बाजी मार्ने हो, त्यसको लागि केही दिनमात्र कुर्नुपर्ने भएको छ । तर, राजनीतिक रुपमा विष्टभन्दा रावल बलिया उम्मेदवार हुन् ।

युवा र राजनीति पृष्ठभूमी भएका कारणसँगै अन्य धेरै कारणले रावललाई विष्ट भन्दा बलियो उम्मेदवार भन्नेहरुको ठूलो संख्या छ । शिक्षण पेशाबाट राजनीतिमा आएका विष्टलाई सिकारु भन्ने गरेको पनि सुनिन्छ । त्यस्तै विष्टमाथि जनयुद्धकालमा हत्या–सुराकीको आरोप लाग्दै आएको छ । उनकै गाउँका माओवादी कार्यकर्ता सूर्य शाही र साविकको बारला गाविसका लालबहादुर मगरको हत्यामा विष्टको नाम पनि जोडिन्छ । शाहीलाई उनकै निर्देशनमा जिउँदै बोरामा हालेर कर्णालीमा बगाएको र मगरलाई प्रहरी लगाएर बिनायक र पुल्लेतोला सीमा नजिक हत्या गर्न लगाएको पीडित परिवारको आरोप छ ।

उसो त विष्ट २०५७ सालबाट गाउँ छोडेर सदरमुकाम मंगलसेन हुँदै काठमाडौं बसेर शान्ति प्रक्रियापछि मात्र नियमित काममा फर्केका थिए । त्यसैगरी जनयुद्धकालमा विष्टकै सुराकीमा धेरै काँग्रेस समर्थक, शुभचिन्तकहरुले प्रहरी, सेनाबाट दुःख पाएको बताइन्छ । उमेर दहका कारण अवकाश पाएपछि विष्ट राजनीतिमा आएका हुन् । उनको यो रहरको राजनीति भन्नेको पनि कमी छैन ।

सानै उमेरमा सुर्खेतको पढाई छोडेर माओवादी राजनीतिमा लागेका रावलले युवा पुस्ताको नेतृत्व गर्छन् । युवा त्यसमा पनि राजनीति बाहेक अन्य कुनै पेशा नभएकोले जनता र गाउँठाउँको लागि रावलले केही गर्न सक्ने दाबी माओवादी समर्थकहरुको छ ।

बाजे र नाति दुबैको प्रचार अाक्रामक छ । बाजेको प्रचारमा बुढापाका छन् भने नातिकोमा युवाहरुको बाहुल्यता । प्रदेश सभाको यो निर्वाचन क्षेत्रमा गएको स्थानीय निर्वाचनमा करिब करिब सबै क्षेत्रमा नेपाली काँग्रेसले जितेको थियो । तर, एमाले र माओवादीको चुनावी गठबन्धनका कारण विष्टभन्दा रावलकै पक्षमा मत देखिन्छ । तर, यो नै निर्णय भने होइन । बाजे र नाति कसले जित्छ थाहा पाउन बढीमा एक कुर्नु पर्ने नै देखिन्छ ।

Ad
Ad
Ad

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम निरन्तर चलिरहेको छ ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सबैका सन्तुलित विचार हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकतामा पर्छन् ।

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 

अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल

सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

संवाददाताः जगतबहादुर विष्ट

दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone
01-4771244
Email
[email protected]
[email protected]