Dabali News

  • Ad

दिनमा सात पटक सूर्य उदाउने-अस्ताउने गाउँबासीको रहरः घरैबाट फोन गर्ने र फेसबुक चलाउने

nepka-humla

२६ पुस

हुम्ला ।

सदरमुखकाम सिमिकोटबाट झण्डै ३ दिनको पैदल हिडाइमा पुगिने श्रीष्ठा गाविसको नेप्का । यो गाउँ दिनमा तीन सात पटक सूर्य उदाउँने र अस्ताउने भनेर चर्चित छ । चारैतिर अग्ला डाँडाकाे बीचमा छ नेप्का । प्राकृतिक बनावटले एक दिनमा सात पटक घाम लाग्ने र अस्ताउने गर्दछ यहाँ। यो गाउँमा हुम्लाको नमूना गाउँ पनि हो ।

यो गाउँमा कहिलै लोडसेडिङ हुँदैन थियो तर केही वर्ष यता उहाँको विजुली बिग्रेको छ । हुम्लाको पहिलो विजुली बलेको गाउँ पनि हो । तरपनि यहाँ सूचना तथा संचारको पहुँच छैन । घरैबाट टाढा गएका आफ्न्तलाई फोन गर्ने स्थानीयको रहर पूरा भएको छैन । उनीहरुले नेपाल टेलिकमको टावरको लागि माग गरेको पनि पाँच वर्ष पूरा भइसकेको छ । तर, न त नेपाल टेलिकमले नै सुनेको छ न जिल्लास्थित सरकारी निकायले ।

घरबाट पढाईको लागि बाहिर गएका छोराछोरीलाई फोन गर्ने धोको छ । राजनीतिक पार्टीका नेताहरु चुनावको बेलामा मात्र गाउँमा आउने गरेको स्थानीय हर्कधन तामाङले अनलइन डबलीसँग बताए । उनले चुनावको बेलामा नेताहरुले सडक र फोन पुर्याउने प्रतिवद्धता गर्ने तर चुनावपछि कहिलै गाउँमा नजाने उनको अनुभव छ । सूचना सञ्चारको पहुँच नभएका कारण दैनिक रुपमा हुने दुनियाँका खबर सुन्न नपाउने र गाउँको खबर पनि बाहिर दिन नसकेको तामाङले बताए । एक दिनको बाटो हिडेर महंगो फोन सेवा प्रयोग गर्दै आएका छन् नेप्काबासी ।

नेप्का गाउँकी ५८ वर्षकी अगुवा महिला गोरीकला तामाङ फोन सेवाको माग गर्दै नेपाल टेलिकमको जिल्ला कार्यालय सिमिकोट धाइरहेकी छन् । गोरीकला कहिलै राजनीतिक पार्टीका स्थानीय नेतासँग छलफल गर्छन् । जिल्लास्थित सरकारी र गैरसरकारीको कार्यालयमा पुगेर फोन सेवाको लागि सहयोग गर्न आग्रह गर्दै आइरहेकी छन् । तर पनि अहिलेसम्म आवश्सान भन्दा अरु केही नपाएको उनको अनुभव छ ।

तामाङ एमाले नेतृत्वको सरकारको सुरुबाट फोन सेवाको लागि जिल्ला धाइरहेकी छन् । माओवादीले सरकारको नेतृत्व गरिरहेका छन् । तर पनि नेप्काबासीले घरबाटै फोन गर्न पाएका छ्रैनन् ।

त्यस्तै यहाँका घरैबाट फाेन गर्ने रहर जस्तै यहाँका युवा पुस्ताले पनि फेसबुक चलाएर संसारसँग जोडिन चाहेका छन् । उनीहरुले आफ्नो वरिपरीको सुन्दर दृश्यलाई सामाजिक सञ्जालको माध्यमबाट संसार पुर्याउन चाहेका छन् । फाेन सेवाकाे  लागि उनीहरुले नेपाल टेलिकमलाई टावर राखिदिन अाग्रह समेत गरेका छन् ।यसैगरी गाउँलेहरुले बिग्रेकाे विजुली बनाउन पहल गरिदिन ऊर्जमन्त्री जनार्दन शर्मा ‘प्रभकार’सँग पनि अनुराेध गरेका छन् ।

देश-समाजलाई केही दिन कलाकारितामा लागेकी हुँः गायीका भुमिका

bhumika 2

काठमाडौँ । गायीका भुमिका शाहले देश-समाज परिवर्तनको लागि आफू गीत-संगीत क्षेत्रमा लागेको बताउछन् । ‘के पाएँ, के गुमाएँ भन्दापनि देश र समाजलाई केहि दिन सक्छु कि भनेर गीत-संगीतमा लागेकी हुँ’ शाहले अनलाइन डबलीसँग भनिन् । चितवनको माडीमा जन्मेकी शाह स्कूल पढ्दादेखि नै...

यातायात मन्त्रीले भारतकाे राष्ट्रिय गान गाएपछि…

ramesh - national-anthem-of-india

कैलाली । नेपाल सरकारका भाैतिक तथा यातायात मन्त्री, ठाउँ धनगढी, कार्यक्रम नेपालकै तर राष्ट्रिय गान भने भारतीय । बिहीबार धनगढीकाे क्याम्पस राेडमा अायाेजित कार्यक्रमका विशेष अतिथि थिए भाैतिक तथा यातायात मन्त्री रमेश लेखक । साेही कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि थिए नेपालस्थित भारती राजदूत...

पार्टीकै पत्रकारले भने-सञ्चारमन्त्री महिला-मदिरामा बिके, कालोमोसो दल्छौँ

Ram-Karki-minister

काठमाडौँ । माओवादी केन्द्रका नेता तथा सूचना तथा सञ्चार मन्त्री सुरेन्द्रकुमार कार्की र उनकै पार्टी निकट पत्रकारहरुबीचको अन्तरविरोध शिखरमा पुगेको छ । कार्कीले हरेक निर्णयमा पार्टी निकट पत्रकारहरुलाई बाइपास गर्ने गरेको आरोप प्रेस सेन्टरका नेताहरुले लगाउँदै आएका थिए । बिहीबारको मन्त्रिपरिषबाट रेडियो...

पार्टीकाे नामबाट ‘माअाेवाद’ हटाउने प्रस्तावसँगै दिल्लीबाट अायाे विप्लवलाई यस्ताे पत्र 

Bimal

कमरेड विप्लव अभिवादन । तपाईंले आउने महाधिवेशनबाट माओवाद छोड्ने प्रस्ताव गरेकाे समाचार सामाजिक सञ्जालमा देखेँ र केही पत्रिकामा समेत पढेँ । पार्टीको अधिकारिक निकायभित्र पनि केही छलफल गरेकाे पनि सुनेँ ।  याे समाचारले मलाई गम्भीर र भाबुक बनायाे । मैले तपाईंलाई चिनेको...