Dabali News

मुसहर बालबालिकाकाे दिनचर्या

२३ पुस

नवलपरासी ।

कठहवाँ मुसहर बस्ती नवलपरासी जिल्लाकै गरिब बस्तीको रुपमा लिइन्छ । मुसहरबस्ती जिल्लाको सिमावर्ती क्षेत्र गुठी पर्सौनी गाविसको वडा नं. ३ कठहवाँमा छ । मुसहरबस्ती भारतको उत्तर प्रदेश सीमा झुल्नीपुरबाट करिब ५ सय मिटरको दुरीमा छ भने सदरमुकाम परासीबाट करिब ४० किलोमिटर दक्षिण र पूर्वको कुनामा पर्छ । अति विपन्न परिवार मुसहरबस्तीमा कुल ४५ घरधुरी संख्या छ ।

अन्य समुदायका बालबालिका स्कूल जान्छन् तर याे समुदायकाे बालबालिका जन्मेपछि सामान्य काम गर्न सक्ने भएदेखि नै शरीरक श्रममा जाडिन्छन् । अभिभावकले गर्ने सकीनसकी गर्नु यहाँका बालबालिकाकाे लागि जन्मजात काम जस्तै भएकाे छ ।

आर्थिक, सामाजिक, शिक्षाले एकदमै पछाडी परेकाे याे समुदाय ज्याला मजदूरी गरी दिनचर्या चलाउदै आएका छन् । अरुका  जिल्लामा दर्जन भन्दाबढी एनजीओ तथा आईएनजिओहरु छन् जसले गरिबी निवारण, जिबीकोपार्जन,आर्थिक उपार्जन,पोषण सुधार, शैक्षिक चेतना,लैङ्गिक समानता, सामाजिक समावेशीकरण र शिपमूलक तालिम जस्ता दर्जनाैँ कार्यक्रम गदै आएछन् तर कुनैपनि एनजिओ तथा अाइएनजिअाेकाे कार्यक्रमले त्यो मुसहरबस्तीलाई छोएको छैन् । त्यतिमात्र होईन स्थानीय निकाय गाविस र सरकारी नियकाका कार्यक्रमले पनि याे बस्तीलाई छाेएकाे छैन । 

एनजीओ,आईएनजिअाे र सरकारी निकायहरुले मुसहरबास्तीमा शिक्षा-स्वास्थ्यलगायत सबै  सुविधा दिएका छन् तर कागजीमा मात्र । उनीहरुकाे याे बस्ती कमाइ खाने र डलर झार्ने बस्तु जस्तै भएकाे छ । 

याे बस्ती निजकै घर भएका दुई तमलोपाको केन्द्रिय बरिष्ठ उपाध्यक्ष ह्दृश त्रिपाठी चार पटकसम्म मन्त्री बने । हाल नेपाली कांग्रेसका नेता देवकरण कलवार (सन्तु) ले व्यवस्थापिका स‌ंसदमा प्रतिनिधित्व गरिरहेका छन् । 

नेपालमा जुन तन्त्र अाएपनि मुसहर समुदायले शरीर लुगा र पेटभरी खान पाएका छैनन् ।

Ad
Ad
Ad

डबली मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित डिजिटल न्युज पोर्टल अनलाइन डबली डटकम निरन्तर चलिरहेको छ ।
हामीले खासगरी खोजमूलक समाचारलाई स्थान दिने गरेका छौं । सबैका सन्तुलित विचार हाम्रो अनलाइनको प्राथमिकतामा पर्छन् ।

डबली मिडिया प्रा.लि. द्वारा संचालित 

अनलाइन डबली डटकम को लागि

अध्यक्षः दिपेन्द्र रावल

सम्पादकः धनन्‍जय बुढा

संवाददाताः जगतबहादुर विष्ट

दर्ता नं. १५४/०७३-७४

Dabali Media Pvt. Ltd.
Anamnagar Kathmandu
Phone
01-4771244
Email
[email protected]
[email protected]