Dabali News

  • Ad

‘राष्ट्रियताकाे लागि बन्दुक बोक्न तयार छु’

anita-yadav

पुरुषले लगाउँने पहिरन महिलालाई पटक्कै सुहाउँदैन । कतै तपाइँ श्रीमती, अामा, बहिनी, दिदी, फुपू आदिले पुरुषको टोपी लगाएर जोकर त भई रहेका छैनन ? फेरि हामी महिलाले गुन्यू चोली दिवस मनाए भने पुरुषहरुले गुन्यू चोली लगाएर हिड्न त मिलेन ।

टोपी संसारमा धेरै देशका मानिसले लगाउँछन्। टोपी पनि थरीथरीका छन्, नेपालमै पनि भादगाउँले टोपी,ढाका टोपी, बिर्खेटोपी र छतरे टोपी आदि…। हाम्रो मिथिला संस्कृतिमा पनि टोपी लगाउने चलन छ मिथिला टोपीलाई ‘पाग’ भनिन्छ । अब भन्नुहोस कुन चाही टोपी दिवस मनाउने ? कसैको टोपी लाउने बानी होला,कसैको सस्कार होला,कसैको राष्ट्रियता झल्केला आफ्नो ठाउँमा छ। खै मैले त बुझ्नै सकिन किन यो बेमौसम अचानक टोपी र धोतीको जुहारी हुँदैछ ?

नेपालको इतिहासमा सबैभन्दा ठूला पदमा बस्ने भ्रष्टाचारीहरू र राष्ट्रविरोघी सन्घि-सम्झौता गर्नेहरू पनि सबै टोपी लगाउने बर्ग कै छन्। एक दिन टोपी लाएर राष्ट्रवादी हुने भए ३६५ दिन नै लगाउनु पर्यो। एकदिनको राष्ट्रवादले देशलाई कही लादैन । समानताको कुरा गर्न र ब्यबहारमा उतार्न सजिलो छैन आज राज्यले टोपी दिबस मनाउला भोली अरु जात जातिले हाकुपटासी, पटुका, सामायानफुंग, छुबा, टँटुंग लुङ्गी, धोती, गुन्यू चोली, बख्खु दिवस मनाउलान, खै कसरी भयो समानता ? समानता हुन टाउकोमा टोपी कम्मरमा कक्छड तराई पहाड हिमाल समेट्ने पोसक हुनुपर्छ ! टोपीले मात्रा समावेशीता देखाउदैन । प्रतिकवादी, अस्तित्ववादी भन्दा पनि यथार्थवादी बन्न सिकौं ।

सबभन्दा पहिले टोपी ,हाकुपटासी, पटुका, सामायानफुंग, छुबा , टॅटूंग लुंगी , धोती, गुन्यू चोली, बख्खु को लाज बचाउ,देशलाई आत्मनिर्भर बनाउन ,स्वदेशी रोजगारको लागि बाटो बनाउ र स्वदेशी उत्पादित बस्तु विदेशमा बेच्ने बातावरण बनाउ , ज्ञान,विज्ञान,शिक्षा ,सीप तालिम ,आधुनिक प्रविधि , उद्योग र कृषि विकासको लागि उल्लेखनीय काम गरेर देखाउ।यो झुठो ,खोक्रो ,अन्धविश्वास र मतभेद हुने धोती , टोपी हाक्कू पोटासी, पटुका ,सामायानफुंग, छुबा , टॅटूंग , लुंगी बख्खु दिवस मनाएर राष्ट्रीयताको खिल्ली नउड़ाउँ ।

‘न्यू इयर इभ’ को पार्टीमा कोट, पाेइन्ट, टाई लगाएर, बिदेशी रक्सी पियेर मनाउने अनी त्यसको भोली पल्ट टोपी लगाएर राष्ट्रियता देखाउनेदेखि साबधान रहने बेला आएको छ । कतै यो डलर कमाउनेहरुको खेल त होइन ? हिमाल, पहाड र तराईका नेपाली आपसमा भेद ल्याउने समूहका पछाडि नलागाैँ ।

जे भएपनि टोपी दिवसको शुभकामना ! मेरो शरीरमा एकसरो बस्त्र भएपनि नभए पनि म नेपाली थिए, नेपाली छु र नेपाली रहन्छु । सही विचार र कर्मले नेपाली बनौं । टोपी लगाउँदैमा रास्ट्रवादी र नलगाउँदैमा राष्ट्र बिरोधी हुँदैन । चर्को राष्ट्रवाद ! खोख्रो राष्ट्रवाद ! थोत्रो राष्ट्रवादभन्दा सानो सक्ने कामले पहिचान बनाअाैँ । आबश्यक परे मेरो देश नेपालको राष्ट्रियता, अखण्डताको लागि टाउकोमा टोपी होइन म बन्दुक बोक्न तयार छु ।

मलाई मेरै माटोको रङ्ग मन पर्छ 

rishi-raj-baral

मलाई मेरै माटोको रङ्ग मन पर्छ । म यसैको गन्धमा रमाउँछु । म यसैको गन्धमा रमाउँछु । अरूलाई कस्तो हुन्छ थाहा छैन, सबै लेखन्तेहरूको एउटै स्वभाव, शैली, बानी र उत्प्रेरणाका आधारहरू समान हुन्छन् भन्न सकिँदैन र भन्न मिल्दैन पनि । आफू वरिपरको परिवेश, व्यक्तिको...

हुम्लाको उत्पादन र जनजीवन

dipendra

नल्लाको झोलुङ्गे पुल तरेर त्यहाँको सुधारिएको सात घट्ट हेर्न जाँदा ल्वासुरका तन्नेरी धामी गोरखबहादुर शाहीसँग भेट भयो । उनले नल्लालहरुको जग्गा कम भएको र जिजुबाजेको दिनदेखि घट्ट कुरेर गुजारा टार्दै आएको जानकारी दिए । त्यहाँ लेख, माझा, छिप्रा, खर्पेलगाउँ र स्याप्नेबाट घट्ट...

थारु सम्बत् र नयाँ नेतृत्व चयन

unnati

“गंगा लहाए सब कुछ पाए, कुँवा लहाए थोर थार पाए, नल्का लहाए कुछ ना पाए” (नदिमा नुहाए सोँचेको सबै प्राप्त हुने, ईनारमा नुहाए केही मात्रमा प्राप्त हुने र धारामा नुहाए केही पनि नपाउने) भन्ने उखानले माघी र थारुहरूको ईतिहासलाई जाेडेकाे छ ।...

पशुपतिनाथकाे अाँगनमा यस्ताे भाेगियाे

mina

मन्दिर जाँदै हुनुहुन्छ हो ?  एउटा अपरिचित आवाज हावाले बेस्कन कानमा ठोकायो । मैले उत्तर दिए, हजुर दर्शन गरौँकी सोचेर आको ! समयले कहिले आस्तिक र कहिले नास्तिक बनाइ दिन्छ । आज म पनि दिल खोलेरै आस्तिक भैदिएकी छु, मानौँ मन्दिरको पुजाले...